۱۳۹۳ اسفند ۱۲, سه‌شنبه

نتانیاهو: ایران همانند داعش به دنبال برپایی یک امپراتوری اسلامی در منطقه است


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل حدود ساعت ۱۱ صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی سخنرانی جنجال برانگیز خود در کنگره آمریکا را آغاز کرد و در سراسر آن به انتقاد از مذاکرات اتمی جاری قدرت های جهانی، بویژه ایالات متحده، با ایران پرداخت.
هدف از این سخنرانی، بسیج قانونگذاران آمریکایی در مخالفت با مذاکرات هسته‌ای جاری با ایران تعبیر شده است. وی در ابتدا، از این که در چند هفته اخیر، این سخنرانی به مقوله ای "سیاسی" تبدیل شد، ابراز تاسف کرد و در ادامه از دولت و قانونگذاران آمریکا بخاطر حمایت از اسراییل قددرانی کرد.

نخست وزیر اسراییل، با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران، و این که بارها از نابودی اسراییل سخن گفته است، خطاب به قانونگذاران کنگره آمریکا گفت باید در کنار یکدیگر ایران را مهار کنیم. وی در ادامه، جمهوری اسلامی ایران را در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار داد و گفت هر دو به دنبال برپایی یک امپراتوری اسلامی در منطقه هستند، و افزود تنها تفاوت آنها این است که داعش چاقو و شمشمیر دارد و ایران می‌خواهد موشک داشته باشد.
نخست وزیر اسراییل با اشاره به اظهارات شب گذشته باراک اوباما در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت، ده سال مدت کوتاهی است که به یک چشم برهم زدن تمام خواهد شد، و ایران بعد از آن امکان تولید بمب اتمی خواهد داشت.
نتانیاهو در ادامه به گفتگوهای جاری ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، اشاره کرد و هشدار داد اگر مذاکرات به نتیجه برسد، این تضمین خواهد کرد که ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. او که با مذاکرات جاری هسته‌ای با ایران موافق نیست به هرگونه توافق احتمالی با تهران با دیده تردید نگاه می‌کند، افزود در توافق، هیچکدام از تاسیسات هسته‌ای ایران از بین نخواهد رفت.
نخست وزیر اسراییل با بیان این که به ما گفته می‌شود بدیل توافق اتمی با ایران، تنها گزینه جنگ است، گفت این درست نیست، بلکه گزینه دیگر، یک "توافق بهتر" است، نه جنگ.
وی در توضیح یک توافق خوب از نظر اسراییل، گفت پیش از برداشتن محدودها از ایران، باید اول رویکرد تهاجمی تهران در خاورمیانه محدود شود، دوم از حمایت از تروریسم در اطراف جهان دست بردارد و سوم از تهدید به نابودی اسراییل، که تنها ملت و کشور یهود است، دست بردارد.
بنیامین نتانیاهو بار دیگر نظر خود را که توافق با ایران یک "توافق بد" است، تکرار کرد و گفت این سازش و پیمان بد، جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد. وی همچنین گفت عدم توافق با اوباما از تفاوت دیدگاه‌ها نشأت می‌گیرد و در ادامه افزود رییس جمهوری آمریکا عمق نگرانی اسراییل را از تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی درک نمی‌کند.
با این حال، نخست وزیر اسراییل تاکید کرد که روابط میان اسراییل و آمریکا همچنان محکم پابرجاست.
به دنبال سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، رییس جمهور آمریکا گفت که این سخنرانی را نگاه نکرده و گزارشی که از متن آن دیده "هیچ نکته تازه ای نداشته است". باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در واکنش به اظهارات نخست وزير اسرایيل در کنگره، گفته است که نتانياهو در سخنرانی اش هيچ پیشنهاد و راه حل عملی جایگزین برای مذاکره با ايران ارایه نکرد. رييس جمهوری امريکا همچنین گفت، نکته تازه ای در سخنرانی بنيامين نتانياهو نبود.
موضوع افشای اطلاعات حساس در مورد مذاکرات اتمی با ایران از سوی اسراییل، در هفته‌های اخیر موجب افزایش تنش میان واشنگتن و اورشلیم شده بود. ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز گذشته در مورد افشای اطلاعاتی که از جانب آمریکا در مورد مذاکرات اتمی در اختیار اسراییل قرار گرفته هشدار داد و گفت "افشای هرگونه اطلاعاتی مانند این، به نظر من خیانت به اعتماد است. ما گزارش‌هایی پیشاپیش سفر نخست وزیر اسرائیل دریافت کرده‌ایم که آنچه ممکن است فردا اتفاق بیافتد مشکل‌زا خواهد بود، و خواستم فقط روشن کنم که ما می‌خواهیم در این چارچوب گفتگو کنیم".

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر