۱۳۹۳ اسفند ۴, دوشنبه

ناجا هر نوع تجمع در چهارشنبه آخر سال را ممنوع اعلام کرد
به گفته رییس پلیس پیشگیری ناجا، اجازه جمع شدن مردم برای برگزاری آیین چهارشنبه‌سوری داده نمی‌شود و جلوی ورود مواد محترقه خطرناک گرفته خواهد شد.
تقی مهری روز يکشنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، هرنوع تجمع در مراسم جشن سنتی چهارشنبه سوری را همچنان ممنوع اعلام کرد و گفت: امسال نیز مانند هر سال با این نوع تجمعات برخورد خواهد کرد.
وی افزود: "امسال هم با افرادی که بخواهند برای ديگران "مزاحمت" ايجاد کرده و معابر اصلی را مسدود کنند، برابر قانون رفتار خواهد شد و نیروی انتظامی برنامه های خاصی برای پیشگیری از ورود مواد محترقه به کشور دارد".
نیروی انتظامی ایران به طور معمول و همه ساله با نزدیک شدن آخرین چهارشنبه سال، هشدارهایی به مردم می‌دهد و باید‌ها و نبایدهای مراسم سنتی چهارشنبه سوری را بر می‌شمرد. معاون فرمانده ناجا در سال گذشته گفته بود: "خط قرمز ناجا آنجاست که افرادی به بهانه تخلیه هیجانات خود، معابر اصلی و میادین را با اقدامات ناهنجار دچار تنش کنند".
احمد رضا رادان تاکید کرده بود که در هماهنگی با دستگاه‌های قضایی، با کسانی که اقدام به هنجارشکنی کنند و با خودروهایی که در معابر اصلی ایجاد راهبندان و مزاحمت کنند، برخورد خواهد شد: "این خودروها و افراد تا پایان تعطیلات نوروزی مهمان ناجا خواهند بود".
حوزه علمیه قم نیز این مراسم را طاغوتی، خلاف شرع و عقل می‌داند. در اسفند سال ۱۳۸۸ و زمانی که جنبش اعتراضی مردم ایران علیه نتیجه انتخابات دور دهم ریاست جمهوری همچنان زنده بود، سایت رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشت: "این مراسم علاوه بر آنکه هیچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود".
بسیاری از ناظران می‌گویند ممنوع کردن تجمع مردم در اماکن عمومی و تهدید به بازداشت مردم در مراسم چهارشنبه سوری، نشانگر بیم نیروهای امنیتی و انتظامی از بروز اعتراضات ضد حکومتی در میدان‌ها و محله‌هاست.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر