۱۳۹۳ بهمن ۱۷, جمعه

به مناسبت روز جهانی مبارزه با ناقص سازی جنسی دختران
پذیرش مشروعیت سنت‌ها و احکام دینی، به دوراز تفکر به نتایج انسانی‌ آن در قالب یک ژست روشنفکری و احترام گونه به اندازه سکوت در برابر جنایت بشری سنگین است. آن زمان که غلط بودن و ضد بشری بودن یک حکم، موجودیت ذاتی آن را زیر سوال می برد، هر گونه سکوتی برابر با به رسمیت شناختن آن تلقی‌ خواهد شد.
در هر ۱۰ ثانیه در نقطه‌ای از دنیا دختری را ختنه می‌کنند. و این برای دختران و زنان ختنه شده آغاز زندگی‌ای است پردرد. عفونت، درد و ناباروری و بسیاری مشکلات دیگر... تنها برخی از پیامدهای ختنه زنان‌اند.

ششم فوریه روز جهانی مبارزه با مثله کردن اندام جنسی زنان است. شش فوریه، دوازدهمین سالی است که به عنوان روز جهانی "منع هرگونه مدارا با مثله کردن اندام جنسی زنان" در سراسر جهان شناخته می‌شود.
سازمان بهداشت جهانی هرگونه عمل جراحی بر روی بخش بیرونی اندام تناسلی زنان یا قطع بخشی از عضو و هرگونه جراحت ناشی از این عمل در قسمت درونی اندام تناسلی را مصداق " ناقص‌سازی اندام جنسی زن" می‌داند.
نخستین بار در روز ۶ فوریه ۲۰۰۳ استلا اوباسانجو، بانوی اول نیجریه در کنفرانسی که توسط کمیته بین آفریقایی مناسک سنتی تاثیرگذار بر سلامت زنان و کودکان برگزار شد این روز را پیشنهاد کرد. سپس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل این روز را به عنوان یکی از روزهای بین‌المللی سازمان ملل تصویب کرد
در بیانیه‌ای سازمان ملل متحد که به مناسبت این روز منتشر شده آمده است: "که دست‌کم ۱۲۹ میلیون زن در جهان با ناقص‌سازی آلت تناسلی خود روبرو شده‌اند و تقریبا همه‌ی این زنان در ۲۹ کشور در قاره آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کنند یا ملیت این کشورها را دارند.
همچنین بنا بر بیانیه‌ی سازمان ملل بیشتر زنانی که این عمل دردناک را تجربه کردند، از نوزادی تا سن ۱۵ سالگی در معرض این خشونت قرار گرفتند. سازمان ملل تاکید دارد که تا سال ۲۰۳۰ دستگاه تناسلی دست‌کم ۸۶ میلیون دختر جوان دیگر نیز در جهان با ناقص‌سازی مواجه خواهد شد.
این بیانیه ناقص‌سازی اندام جنسی زنان و دختران را "نقض آشکار و مسلم" حقوق بشر زنان دانسته است و تاکید کرده که هیچ بهانه‌ای برای انجام این عمل قابل پذیرش نیست. سازمان ملل می‌گوید ناقص‌‌سازی اندام جنسی زن "سنت و آیین" نیست و مصداق روشن "شکنجه" است.
همان طور که روشن است این عمل پیامدهای منفی بسیاری بر سلامت و روان دختران و زنان دارد.
 - این عمل در بیش از ۳۰ کشور جهان انجام مى شود و در ۷۰ تا ۸۰ درصد موارد با وسایل آلوده و غیربهداشتى بدون استفاده از هیچ داروى موضعى انجام مى شود در نتیجه خطر مرگ و شوک وجود دارد.
 - خونریزى هاى شدید و گاهى غیر قابل کنترل که منجر به مرگ مى شود.
 - عفونت هاى موضعى و عمومى بدن که اغلب به درمان هاى پزشکى احتیاج دارند.
 - درگیرى‌ها و بیمارى هاى روانى حاصل از این امر.
 - ایجاد جوش گاه ( اسکار ) در قسمت بریدگى‌ها با طول و گستردگى زیاد.
 - عفونت هاى حاد و مزمن دستگاه تناسلى و ادرارى.
 - احساس درد هاى غیرقابل تحمل در صورت قادر بودن به رابطه جنسى.
 - مشکلات نازایى، خطرات و مشکلات ناشى از حاملگى و به خصوص زمان زایمان.
اما کارشناسان به پیامدهای روحی این مثله‌کردن بیشتر تاکید دارند. به گفته آنان این جنبه از عوارض خنته دختران عموما در بحث‌ها در سایه قرار می‌گیرد. سندرم بی‌اعتمادی و اضطراب در میان دختران کوچکی که خانواده‌هایشان ناگهان آنها را به زیر تیغ خنته فرستاده‌اند نیز از پیامدهای رایج این عمل غیرانسانی است. بسیاری از این زنان پس از انجام این عمل ناگزیرند برای یک عمر با عوارض جسمی وروحی آن دست و پنجه نرم کنند.
لازم به ذکر است که تا دهه‌ی هفتاد میلادی از اصطلاح "ختنه زنان" برای این عمل جراحی خطرناک و دردناک استفاده می‌شد. اما در اثر تلاش‌های فمینیست‌ها و آگاهی‌رسانی بیشتر واژه‌های "ناقص‌سازی" یا "مثله کردن" برای این عمل جراحی به کار می‌رود که اثر خطرناک عمل را بهتر آشکار می‌کند.
در این میان مصر همچنان یکی از کشورهای حوزه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا است که یکی از بالاترین آمار ناقص‌سازی دستگاه تناسلی زنان را دارد. بنا بر آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵، ناقص‌سازی دستگاه تناسلی روی ۹۵ درصد زنان و دختران مصری انجام شده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر