۱۳۹۳ اسفند ۷, پنجشنبه

هویت جلاد حکومت اسلامی مشخص شد
روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه ۷ بهمن، هویت شخصی که در ویدیوهای منتشر شده از سوی گروه دولت اسلامی، اقدام به بریدن سر افراد مختلف می‌کند را فاش کرد.
به گزارش واشنگتن پست نام این فرد محمد اموازی (Mohammed Emwazi) است که در کویت متولد شده و تابعیت بریتانیایی دارد و پیش از پیوستن به شبه نظامیان دولت اسلامی در غرب لندن زندگی می‌کرده است. این فرد پیشتر به نام "جهادی جان" معروف بوده است.
یک مقام ارشد اطلاعاتی بریتانیا این گزارش را تایید کرده است. گفته می شود سرویس های امنیتی بریتانیا پیشتر او را شناسایی کرده بودند اما به دلایل عملیاتی نخواستند هویتش را فاش کنند.

تصویر محمد اموازی برای نحستین بار در آگوست گذشته زمانی که در حال کشتن روزنامه‌نگار آمریکایی، جیمز فولی، بود، در یک ویدیو دیده شد. تصور می‌شود وی بعدها در ویدیوهای سر بریده شدن استیون ساتلاف، روزنامه‌نگار آمریکایی، دیوید هینز، امدادگر بریتانیایی، آلن هنینگ، راننده تاکسی بریتانیایی، و عبدالحرمان کاسیگ، امدادگر آمریکایی معروف به پیتر دیده شده است.
روزنامه نیویورک تایمز هم گزارش داده که او ۲۷ ساله و دارای مدرک برنامه ریزی کامپیوتر از دانشگاهی در بریتانیاست و گفته شده که در سال ۲۰۱۲ میلادی با سفر به سوریه به گروه‌های افراطی اسلامگرا پیوسته است.
اعتقاد بر این است که اموازی از همدستان یک مظنون سابق بریتانیایی است که در سال ۲۰۰۶ به سومالی سفر کرد و گفته می شود در راه اندازی و تامین بودجه یک شبکه برای گروه پیکارجوی سومالیایی الشباب دخیل بوده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر