۱۳۹۳ اسفند ۶, چهارشنبه

عفو بین‌الملل سال ۲۰۱۴ را "سالی فاجعه‌بار" توصیف کرد
سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود، سال ۲۰۱۴ را سالی دهشتناک برای مدافعان حقوق بشر و همه آن انسان‌هایی توصیف کرد که در مناطق جنگی گرفتار شده‌اند.این سازمان موج پناهجویی در جهان را از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون بی‌سابقه خوانده است.
بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، سال گذشته میلادی برای میلیون‌ها تن از آسیب‌دیدگان از خشونت "سالی فاجعه‌بار" بود و واکنش جهان در قبال منازعات و سو استفاده‌های دولت‌ها و گروه‌های مسلح نیز "شرم‌آور و ناکارآمد" بوده است.
در تازه‌ترین گزارش "وضعیت جهانی حقوق بشر"، که عفو بین‌الملل آن را سالانه منتشر می‌کند، از دولت‌ها خواسته شده است تظاهر نکنند که قدرت حفاظت از غیرنظامیان را ندارند و در شیوه برخوردشان با بحران‌ها تغییراتی بنیادین بدهند.
در همین ارتباط سلیل شتی، دبیرکل سازمان عفو بین‌الملل، در گزارش سالانه این نهاد مدافع حقوق بشر دولت‌ها را متهم کرده است که تنها در حرف به ضرورت حفاظت از غیرنظامیان معتقدند، اما در عمل نتوانسته‌اند هیچ کاری برای آن کسانی که نیاز مبرم به حمایت داشتند، انجام دهند.
به نوشته این گزارش، که بامداد امروز (چهارشنبه) منتشر شد، در طول سال گذشته میلادی، دست‌کم در ۳۵ کشور، گروه‌های مسلح دست به سو استفاده زده‌اند.
عفو بین‌الملل در گزارش خود بر گروه‌های شبه‌نظامی غیردولتی نظیر "دولت اسلامی" در عراق و سوریه، گروه تروریستی بوکو حرام در نیجریه یا شورشیان هوادار روسیه در شرق اوکراین تمرکز کرده که مسبب درگیری‌های شدید و تنش‌زا در سال گذشته و حال حاضر بوده‌اند.
گزارش عفو بین‌الملل به بررسی وضعیت حقوق بشر در ۱۶۰ کشور جهان در سال ۲۰۱۴ پرداخته است. این سازمان می‌گوید شهروندان ۱۳۱ کشور جهان شکنجه شده یا مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند. دولت‌های حاکم در ۱۱۹ کشور نیز آزادی بیان را محدود کردند.
در گزارش عفو بین‌الملل از شورای امنیت سازمان ملل متحد به خاطر ناکامی در حل بحران سوریه انتقاد شده است .این سازمان فعال در زمینه حقوق بشر در نهایت تاکید می‌کند که در چنین شرایطی جهان باید سرانجام تغییر کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر