۱۳۹۳ بهمن ۲۹, چهارشنبه

فقط چند ساعت به اجرای حکم سامان نسيم باقی مانده است

سامان نسيم، جوان ۲۲ ساله در پشت ديوارهای بلند زندان اروميه، منتظر اجرای حکم اعدام است. زندان بانان و وزارت اطلاعات حتی اين هفته نيز او را راحت نگذاشته و با فشار و توهين از او خواستند جلوی تلويزيون و لابد جلوی "جلادانگاران" پرس تی وی، مصاحبه کند و اقرار کند که جمهوری اسلامي حق دارد او را بکشد. اين تقلای جمهوری اسلامی در اين هفته بعد از شنيدن اعتراضات جهانی بود.
اما سامان هنوز اميدوار است. در دنيا بسياری از رسانه‌ها در مورد او نوشتند. حتی گاردين ديروز در مورد سامان يک گزارش مفصل نوشت و اعلام کرد حکومت اسلامي ايران قصد اعدام جوانی را دارد که در هنگام دستگير شدن ۱۷ ساله بود.
نمايندگان مجلس هلند از وزير امور خارجه اين کشور در مورد سامان نسيم و اقدامات اين دولت سوال کردند، سازمان عفو بین‌الملل و نهادهای متعدد مدافع حقوق انسانی به اين حکم اعتراض کردند و عفو بین‌الملل اين بار رسما وارد يک کمپين جهانی برای نجات جان سامان شد.
صدها نفر فعال مدافع حقوق انسان و مخالفان اعدام از ايران نامه اعتراض نوشته و حتی در داخل ايران نيز تعدادی از مخالفتن اعدام به وزير اطلاعات حکومت اسلامی نامه نوشته و گفتند جلوی اين حکم بايد گرفته شود.
اعتراض به حکم اعدام سامان نسيم جهانی شد. عملا کمپين جهانی نجات سامان در يک هفته شکل گرفت و توانست توجه میلیون‌ها نفر را به سرنوشت اين جوان جلب کند.
رسانه‌های فارسی‌زبان، راديو و تلویزیون‌های اپوزيسيون در اين مورد گفتند و برنامه پخش کردند. کميته مبارزه برای آزادی زندانيان سياسی برنامه ويژه تلويزيونی در کانال جديد در اين مورد داشت و مردم از ايران در برنامه‌های متعدد راديو و تلويزيونی در رسانه‌های متعدد به اين حکم اعتراض کردند. فعالان مدنی و سیاسی در کردستان ایران و عراق به شیوه‌های مختلفی دست به اعتراض زدند و بیش از ۳۰۰ نفر از فعالان مدنی و سیاسی طوماری در رابطه با توقف حکم اعدام سامان نسیم امضا کردند.
تجمع‌های اعتراضی در استکهلم و تورنتو و ... سازمان داده شد و همگی خواهان توقف حکم اعدام سامان شدند که در سن ۱۷ سالگی دستگیرشده و فردا می‌خواهند او را به دار بیاویزند.
امروز چهارشنبه است و هر تیک‌تیک ساعت، لحظه کشتن يک جوان را نزدیک‌تر می‌کند. جمهوری اسلامی ايران البته برای نشان دادن اينکه هست و دوام دارد، کماکان در هفته گذشته در همين زندان اروميه پنج نفر را اعدام کرد و در طول سه روز بيش از ۲۰ نفر در ايران اعدام شدند.
اين حکومت با داعش در سوريه و عراق مسابقه کشتار گذاشته است. داعش می‌کشد و فيلم تهيه می‌کند و آن را علنی می‌کند، حکومت اسلامی ايران می‌کشد و عکس می‌گیرد و علنی مردم را به‌پای صحنه اعدام می‌کشاند و از اين طريق قدر قدرتی می‌کند.
به اين آدمکشی و به حکم اعدام سامان و سامان‌ها بايد بیش‌ازپیش اعتراض کرد.
بکوشيم در اين ساعات باقی مانده به پنج‌شنبه – تاريخی که حکومت اسلامی اعلام کرده سامان را اعدام می‌کند، کاری کنيم که اين حکم اعدام متوقف شود.

دبيرخانه کميته بین‌المللی عليه اعدام
۱۸ فوريه ۲۰۱۵

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر