۱۳۹۳ دی ۱۸, پنجشنبه

شناسایی عاملان حمله به نشریه فکاهی "شارلی ابدو"
در ادامه جست‌وجو برای یافتن عاملان حمله تروریستی به نشریه فکاهی "شارلی ابدو" منابع پلیس فرانسه و مقامات شهر پاریس از شناسایی دو برادر فرانسوی الجزایری‌تبار و یک فرد بی‌خانمان به عنوان سه عامل اصلی این حمله تروریستی خبر دادند.
به گفته پلیس، هویت مهاجمان از طریق کارت شناسایی که در خودرو جامانده شناسایی شده است.
شبکه تلویزیونی "سی‌ان‌ان" شامگاه چهارشنبه، ۱۷ دی به نقل از معاون شهردار پاریس گزارش داد که عاملان این حمله دو برادر ۳۲ و ۳۴ ساله و یک نوجوان ۱۸ ساله هستند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش خود اسامی عاملان حمله روز چهارشنبه را منتشر و آنها را "سعید و شریف کواشی" و "حمید مراد" معرفی کرده است.
به گفته یکی از مقامات پلیس فرانسه، این سه تن با شبکه تروریستی یمنی در ارتباط بوده‌اند. خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارش خود گفته است که شریف کواشی در سال ۲۰۰۸ به اتهام‌های تروریستی و اعزام جهادگرایان به عراق، محاکمه و به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود.
به نوشته هفته نامه فرانسوی "لوپوئن"، سعید و شریف کواشی تابستان امسال از سوریه به فرانسه بازگشته‌ بودند. این نشریه در ادامه می افزاید: "حمید مراد"، متهم سوم این حادثه، متولد سال ۱۹۹۶ و فردی بی‌خانمان است که سال گذشته در مدرسه‌ای در شهر رنس ثبت‌نام کرده بود و سال آخر دبیرستان را می‌گذراند. لوپوئن سپس می‌نویسد که حمید مراد رانندگی ماشین مهاجمان را بر عهده داشته است.
حمله روز چهارشنبه به هفته‌نامه شارلی ابدو در پاریس مرگبارترین حادثه تروریستی این کشور ظرف نیم قرن گذشته بود. هنوز گزارشی درباره دستگیری این افراد منتشر نشده است. پلیس جستجوی وسیعی را برای یافتن متهمان آغاز کرده و بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ۸۰۰ سرباز فرانسوی نیز در این زمینه به نیروهای پلیس پیوسته‌اند.
صبح روز چهارشنبه مردان مسلح با حمله به دفتر هفته نامه "شارلی ابدو" در این شهر تعدادی از افراد حاضر در ساختمان این هفته نامه را به گلوله بستند. در این حمله ۱۲ نفر کشته و ۱۱ نفر نیز زخمی شدند.

پیش تر هفته‌نامه طنز شارلی ابدو پیشتر به دنبال چاپ کاریکاتورهایی از محمد، پیامبر مسلمانان با تهدیداتی روبرو شده بود. دفتر هفته نامه شارلی ابدو، در سال ٢٠١١، پس از آنکه عکس روی جلد این هفته نامه را به چاپ کاریکاتوری از "محمد" اختصاص داد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر