۱۳۹۳ بهمن ۴, شنبه

اعتراض ۱۶۷ روزنامه‌نگار ایرانی به تعطیلی مطبوعات در ایران

۱۶۷ روزنامه‌نگار ایرانی، در داخل و خارج ایران، با انتشار بیانیه ای نسبت به توقیف روزنامه‌های "مردم امروز" و "روزان" و آنچه که "شیوه غیرقانونی توقیف و تعطیلی زنجیره‌ای مطبوعات در ایران" خواندند، اعتراض کردند.
در این بیانیه که روزشنبه منتشر شد، آمده‌ است: "توقیف نشریات، حق رسانه‌ها و جامعه را بر گردش آزاد اطلاعات، اخبار و افکار گوناگون، و حق مردم را برای دانستن پایمال کرده و امنیت شغلی و استقلال حرفه‌ای روزنامه‌نگاران را به خطر می‌اندازد".
امضاکنندگان بیانیه همچنین تصریح کردند که توقیف مطبوعات از انباشت دانش و تجربه جلوگیری کرده و این فرصت را از روزنامه‌نگاران و مطبوعات می‌گیرد تا به تدریج مخاطبان را به رسانه‌ها جلب کنند.
در انتهای این بیانیه آمده‌است: "ما روزنامه‌نگاران توقیف رسانه‌ها را محکوم کرده و خواهان فضایی هستیم که رسانه‌ها با اطمینان به کار خود ادامه داده و شور و نشاط به تحریریه مطبوعات بازگردد تا رسانه‌های کشور ما بتوانند کارکردهای حرفه‌ای خود را در انتقال خبرها و اطلاعات و افکار به جامعه تحقق بخشند."
روزنامه مردم امروز به سردبیری محمد قوچانی و مدیرمسئولی احمد ستاری، در پی انتشار عکسی از جورج کلونی، هنرپیشه آمریکایی با تیتر "من هم شارلی هستم"، در صفحه نخست خود، توسط هیات نظارت بر مطبوعات لغو امتیاز شد. پیش از آن، دادستانی تهران آن را توقیف کرده بود.
"من شارلی هستم" شعاری است که بطور گسترده برای محکوم کردن حمله مرگبار اخیر به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس، مورد استفاده قرار گرفته است. هیات نظارت بر مطبوعات، پروانه انتشار روزنامه مردم امروز را به اتهام اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن، لغو امتیاز کرد.
پیش از توقیف روزنامه مردم امروز، دوم دی‌ماه، روزنامه روزان با دستور دادستانی تهران توقیف شده بود و یغما فخشامی، خبرنگار سیاسی این روزنامه، نیز روز چهارشنبه، سوم دی‌ماه، بازداشت و روانه زندان اوین شده‌است.
روزنامه روزان در شماره شنبه، ۲۹ آذرماه خود، به مناسبت درگذشت حسینعلی منتظری ضمن انتشار عکس وی در صفحه اول با تیتر "فقیهی متفاوت" مقالاتی را نیز در این باره منتشر کرده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر