۱۳۹۳ دی ۱۵, دوشنبه

موج فرار نوکیشان مسیحی در پی فشارهای شدید امنیتی وزارت اطلاعات
علی رغم وعده‌های حقوق بشری حسن روحانی، زوال وضعیت حقوق بشر در ایران را پس از روی کار آمدن وی شاهد بوده‌ایم. او وعده داده بود که شان و منزلت شهروندان به رسمیت شناخته می شود و زندانیان سیاسی - مدنی نیز آزاد خواهند شد. روحانی با شعار اعتدال و کلید به دست، رشد حقوق شهروندی را نوید داده بود.
شهروندان نوکیش مسیحی روز جمعه ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۳ توسط ماموران لباس شخصی بازداشت شد‌ند، که میترا ستوده، پرستو شهابی، فرخنده، فضلی، محمدرضا و سعید رضایی از بازداشت شدگان بودند.

سعید رضایی، یکی از دستگیر شدگان که پس از تحمل فشارهای ماموران وزارت اطلاعات از کشور خارج شده، جزییات زیادی را درباره آزار و اذیت نوکیشان مسیحی توسط مسوولان جمهوری اسلامی بیان کرده است.
این نوکیش مسیحی در گفتگو با فعالان حقوق بشر گفت: "من به عنوان یک شهروند ایرانی به وعد‌های دولت جدید امید بسته بودم، اما نه تنها ایشان به قول‌های خود عمل نکرد، بلکه بیش از پیش در صدد نقض حقوق شهروندان به ویژه اقلیت‌های مذهبی برآمد".
سعید نیز مانند میلیون‌ها ایرانی دیگر انتظار داشت که دولت روحانی به وعده‌هایش پایبند باشد و اعتدال و میانه روی را برای مردم ایران به ارمغان آورد. اما بنا بر شواهد و گزارش فعالان حقوق بشر وضعیت ایران بسیار بدتر از قبل شده است. 
به طوری که بازداشت و فشارها بر نوکیشان مسیحی حتی در آستانه سال نو میلادی و جشن کریسمس نیز ادامه پیدا کرده و رعب و وحشت ایجاد شده از سوی مسوولان جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات، باعث شده که بسیاری از شهروندان ایرانی، برای یافتن یک زندگی آرام و امن کشور را ترک کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر