۱۳۹۳ دی ۱۷, چهارشنبه

لغو نشست کانون نویسندگان ایران با تهدید وزارت اطلاعات





نشست ادبی کانون نویسندگان ایران که قرار بود تحت عنوان "عصر ترجمه" برگزار شود با تهدید وزارت اطلاعات لغو شد.
این جلسه قرار بود روز سه‌شنبه ۲۴ دی‌ماه در منزل یکی از اعضای کانون نویسندگان برگزار شود، اما طبق تماس ماموران و احضار و تهدید صاحبخانه، نشست این تشکل غیر دولتی منتفی اعلام گردید.
جریان دخالت وزارت اطلاعات در جلوگیری از برگزاری این نشست به این شرح بوده است که چند روز پیش از برگزاری نشست "عصر ترجمه" کانون نویسندگان ایران، یکی از ادارات وزارت اطلاعات صاحب خانه‌ای را که قرار بود این نشست در آن برگزار شود احضار کرد و از وی خواست که این نشست را لغو کند.
پس از تهدید وزارت اطلاعات، کمیسیون فرهنگی کانون با انتشاراطلاعیه‌ای خبر از منتفی شدن جلسه مذکور داد.

در پی این هشدار وزارت اطلاعات به یکی از اعضای این کانون اعلام شده است که در صورت برگزاری نشست نیروی انتظامی وارد عمل خواهد شد.
کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه خود پس از این هشدار اعلام نمود :"ضمن پوزش از سخنرانان جلسه، اعضا و دوستداران کانون جلسه‌ی فردا به ناچار برگزار نمی‌شود."
دراین نشست ادبی "عصر ترجمه"، قرار براین بود که ناصر زرافشان، حسن مرتضوی، بابک احمدی، علی عبداللهی، احمد پوری وفرزانه طاهری سخنرانی کنند.
کانون نویسندگان ایران در بیانیه انتقادی خود ضمن اعتراض به عدم اجازه برگزاری نشست این تشکل غیر دولتی توسط نهادهای حکومتی، خاطرنشان کرده است: "مشکل اساسی نویسندگان و هنرمندان این سرزمین تعریف آزادی نیست بلکه نبودن آن است. ممکن است هر کس برای کسب این آزادی یا هر منفعت دیگری به راهی بیندیشد؛ از جمله همراهی با صاحبان قدرت. این را می‌شود حق شخصی او دانست، چنانکه نقد رفتار او را از جانب دیگران. اما کانون نویسندگان ایران دسترسی ادبیات و هنر به آزادی را ، حتی امید آن را ، از راه قدرتمداران آزادی‌ستیز ممکن نمی‌داند و صورت مساله را با راه حل آن یکسان نمی‌پندارد. نزدیک به نیم قرن تجربه‌ی انواع دولت‌ها و حکومت‌ها این دیدگاه را تایید می‌کند."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر