۱۳۹۳ دی ۱۴, یکشنبه

۴۲ هزار میلیارد تومان چک برگشتی در هشت ماهه امسال
براساس گزارش‌های اقتصادی امسال در طی هشت ماه آمار چک‌های برگشتی به مرز چهار میلیون برگ رسید.
بنا بر اعلام بانک مرکزی، در این دوره بیش از ۳.۹ میلیون برگ چک به مبلغی بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است که نشان می دهد تعداد چک‌های برگشتی در مقایسه با دوره مشابه سال ۱۳۹۲ حدود ۱۹.۸ درصد و مبلغ آن ۲۹.۸ درصد افزایش دارد.
آخرین آمارها از تبادل بیش از ۳۱ میلیون برگ چک به ارزشی بالغ بر ۸۰۷ هزارمیلیارد تومان با رشد ۶.۳ درصدی از لحاظ تعداد و رشد ۱۵.۸ درصدی از لحاظ مبلغ در هشت ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران خبر می‌دهد.
در عین حال در آبان ماه نیز حدود ۴.۱ میلیون برگ چک با رشد ۳.۶ درصدی به ارزشی بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان با افزایش ۱۵.۱ درصدی نسبت به همین ماه در سال قبل مبادله شده که از این تعداد ۵۴۱ هزار برگ به مبلغی بیش از ۶.۸ میلیارد تومان برگشت خورده است.
آمار چک‌های برگشتی در آبان ماه امسال به نسبت هشتمین ماه سال قبل از نظر تعداد ۲۲.۲ درصد و مبلغ ۲۸.۳ درصد افزایش یافته است.
بنا بر این گزارش، در حالی چک‌های برگشتی روندی فزاینده را طی می‌کند که طبق وعده بانک مرکزی قرار است با راه‌اندازی سامانه ای به نام چکاوک(سامانه مبادله الکترونیک چک) و حذف گردش فیزیکی چک‌ها بین شبکه بانکی حجم بالا و نگران کننده چک‌های برگشتی کمتر شده و اعتماد به چک باز خواهد گشت.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر