۱۳۹۳ بهمن ۹, پنجشنبه

ایران همچنان در میان بدترین "کشورهای غیر آزاد" جهان قرار دارد"فریدم‌هاوس")Freedom House(، سازمان دیدبان وضعیت آزادی و دمکراسی در جهان، با ارزیابی شاخص‌های آزادی در ۱۹۵ کشور٬ از نزول نگران‌کننده آزادی در سطح جهان خبر داده است. بر اساس این گزارش ایران بار دیگر در جمع قعرنشینان قرار گرفته است.


بر اساس آخرین گزارش سالانه فریدم‌هاوس (خانه آزادی) که روز چهارشنبه هشتم بهمن ماه انتشار یافت، سوریه با دریافت نمره ۷ (یک برای آزادترین و هفت برای کمترین آزادی) در قعر این جدول نشسته و "غیرآزادترین کشور جهان" ارزیابی شده است. همچنین این گزارش اشغال اوکراین توسط روسیه را ضربه‌ای سخت به دموکراسی دانسته است.
گزارش خانه آزادی در مورد ایران گفته که تندروها از تصویب هرگونه اصلاحات بالقوه برای افزایش آزادی‌های مدنی یا کاهش دخالت دولت در زندگی ایرانیان، جلوگیری می‌کنند. ایران با دریافت نمره ۶ در همه زمینه‌ها٬ همچنان جزو قعرنشینان رده‌بندی آزادی در جهان است.
فریدام هاوس، خانه آزادی، در گزارش سالانه خود نوشته است: افزایش ناگهانی در حملات تروریستی و تاکتیک‌های تهاجمی فزاینده‌ای که حکومت های اقتدارگرا به آن متوسل شده‌اند، به "تحقیر رو به رشد معیارهای دمکراتیک" در تقریبا تمام مناطق جهان در سال ۲۰۱۴ کمک کرده است. گذشته از این٬ تعداد کشورهایی که اوضاع آزادی در آنها رو به بهبود بوده٬ به پایین‌ترین میزان در ۹ سال گذشته رسیده است.
این گزارش می‌گوید آزادی در دو منطقه خاورمیانه و اوراسیا با بدترین اوضاع ممکن مواجه است و تعداد کشورهایی که از لحاظ میزان آزادی به رتبه‌های پایین‌تر سقوط کرده‌اند٬ دو برابر کشورهایی است که به رتبه‌های بالاتر رفته‌اند.
این گزارش به "تروریسم" به عنوان عاملی عمده اشاره کرده و نوشته است: "شبه‌نظامیان اسلامگرا در بسیاری از مناطق جهان نیروهای امنیتی و غیرنظامیان را مثل هم قتل‌عام کرده‌اند، خارجی‌ها را گروگان گرفته‌اند و اقلیت‌های مذهبی از جمله مسلمانانی را که مرتد تلقی می‌کردند، کشته یا به بردگی گرفته‌اند". به گزارش خانه آزادی، "تروریسم تاثیر ویرانگری بر کشورهایی چون عراق، سوریه، پاکستان و نیجریه داشته است".
این گزارش به کارنامه خشونت‌بار گروه موسوم به "حکومت اسلامی" یا داعش در عراق اشاره کرده و گفته که این گروه، دست به اقداماتی جهت نابودی مسیحیان، شیعیان، یزیدی یا ایزدی‌ها و جوامع دیگر تحت سلطه‌اش زده است.
در گزارش فریدم‌هاوس٬ مداخله روسیه در اوکراین٬ بازپس‌گیری حقوق دموکراتیک در مصر به دست ژنرال عبدالفتاح السیسی٬ سرکوب گسترده و بی‌سابقه رسانه‌ها در ترکیه به دست دولت اردوغان و تشدید اقتدارگرایی در چین به عنوان مصادیق بارز نقض استانداردهای دموکراتیک ذکر شده است.
همچنین بر اساس این گزارش یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که نزول بی‌سابقه آزادی را در پی داشته٬ پلیسی‌تر شدن فضای ارتباطات٬ تقویت سیستم سانسور و تشدید جاسوسی دولت‌ها روی ارتباطات آنلاین شهروندان عنوان شده است.
این گزارش، اسراییل را با نمره یک در ردیف کشورهای آزاد به حساب آورده و چین، ازبکستان، ترکمنستان، عربستان سعودی، کره شمالی، سوریه، سومالی، سودان و اریتره را در جمع بدترین‌ها قرار داده است.
از ۱۹۵ کشور بررسی شده در گزارش سالانه فریدام هاوس، خانه آزادی، ۸۹ کشور آزاد، ۵۵ کشور تا حدودی آزاد و ۵۱ کشور غیرآزاد ارزیابی شده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر