۱۳۹۳ دی ۱۹, جمعه

تایید حکم ده سال زندان امید کوکبی در دادگاه تجدید نظر
دادگاه تجدیدنظر حکم ده سال زندان امید کوکبی را بار دیگر تایید کرده است. وکیل این زندانی می‌گوید این حکم بدون توجه به نظر دیوان‌عالی کشور، تایید شده است.
سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی در گفت‌و‌گو با کمپین بین المللی حقوق بشر، اعلام کرد که با وجود موافقت دیوان عالی کشور مبنی بر اعاده دادرسی پرونده، اما دادگاه تجدیدنظر پس از رسیدگی مجدد پرونده، حکم قبلی دادگاه تجدید نظر را تایید کرده است".
در میانه آذرماه امسال به حکم دیوان عالی کشور، محکومیت امید کوکبی نقض و پرونده این فیزیکدان، برای رسیدگی مجدد به شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر تهران ارجاع شده بود.

امید کوکبی، فارغ التحصیل دانشگاه شریف و دانشجوی مقطع فوق دکتری فیزیک اتمی در دانشگاه تگزاس آمریکا، در بهمن ۱۳۸۹ هنگام ترک ایران در فرودگاه خمینی تهران بازداشت شد و به ۱۰ سال حبس به اتهام ارتباط با دول متخاصم محکوم و از آن تاریخ در بازداشت به سر می برد.
این اتهام در حالی به کوکبی وارد شده که وکیل او معتقد است بر اساس اعلام مراجع رسمی کشور، اتهام همکاری با دول متخاصم، مصداق خارجی نداشته و ایران در حال حاضر با هیچ کشوری در تخاصم نیست.
امید کوکبی که از چهار سال پیش در زندان اوین تهران زندانی است به بیماری های متعددی مبتلاست و به درخواستش برای درمان درخارج از زندان پاسخی داده نشده است. او تاکنون اجازه ملاقات با وکیلش را نیز نداشته است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر