۱۳۹۳ بهمن ۵, یکشنبه

فرار خبرنگاری که مرگ مشکوک دادستان آرژانتینی را گزارش کرد
دامیان پاختر، اولین خبرنگاری که مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان دادستان آرژانتینی، مسوول تحقیق در مورد بمب گذاری سال ۱۹۹۴ مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس را گزارش داد، از "ترس جان خود" کشورش را ترک و به اسراییل فرار کرد.
این خبرنگار آرژانتینی، پس از مرگ پرابهام دادستان آلبرتو نیسمان، دیگر در کشورش احساس امنیت نمی‌کند. به گزارش سایت خبری "اینفوبی"، این خبرنگار روزنامه‌ی "بوئنوس آیرس هرالد" که در زمینه مرگ نیسمان تحقیق می‌کرده، از ترس از جانش کشور را ترک کرده است.
به گفته دامیان پاختر تلفن او کنترل می شود و زندگیش در خطر است و به این دلیل آرژانتین را ترک کرده است. دامیان پاختر گفته است هنگامی به آرژانتین بر می گردد که منابعش به او بگویند شرایط تغییر کرده است. خبرگزاری ها گزارش دادند که او شامگاه یکشنبه وارد تل آویو شد.
جسد آقای نیسمان روز ۱۸ ژانویه در آپارتمانش پیدا شد، در حالی که گلوله ای به سرش اصابت کرده و اسلحه ای در کنارش افتاده بود.مقامات آرژانتینی تایید می‌کند که قاضی نیسمان به قتل رسیده‌است. ماموران تحقیق در مورد قتل نیسمان در روزهای گذشته خبر داده بودند آثار باروت به‌روی دست و انگشتان نیسمان مشاهده نشده است. امری که نشان می‌دهد فرد دیگری گلوله را به مغز نیسمان شلیک کرده‌است.
نیسمان قرار بود روز دوشنبه ۱۹ ژانویه در جلسه غیرعلنی کنگره آرژانتین حاضر شود و در مورد دلایل خود در رابطه با مانع‌تراشی‌های رییس‌جمهور آرژانتین بر سر راه افشای نقش ایران در این انفجار جزییات و توضیحاتی ارایه دهد.
نیسمان درکیفرخواست خود گفته بود دولت آرژانتین با ایران تبانی کرده تا در مقابل دریافت نفت بر پرونده بمب گذاری آمیا سرپوش بگذارد. آلبرتو نیسمان رییس جمهور آرژانتین را متهم کرده بود که در گفت‌وگو با تهران وعده داده است که در ازای مبادله‌ی گوشت و محصولات غذایی آرژانتین با نفت ایران، برای لغو احکام بازداشت اینترپل علیه مقام‌های ایرانی تلاش کند.
جمهوری اسلامی همواره دخالت در حوادث تروریستی در آرژانتین را تکذیب کرده اما دادستان ویژه پرونده و همکارانش در سال ۲۰۰۷ درخواست صدور حکم جلب ۹ نفر از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی و علی‌اکبر ولایتی را به پلیس بین‌المللی (اینترپل) ارایه کرد.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر