۱۳۹۳ بهمن ۴, شنبه

اعتصاب معلمان سراسر کشور در اعتراض به وضعیت معیشتی خود
بنا بر اعلام کانون صنفی معلمان ایران، "تحصن و اعتصاب خودجوش معلمان سراسر کشور" در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، ۳۰ دی و اول بهمن، که منجر به تعطیلی کلاس های درس در چند شهر ایران شده بود، به دلیل اعتراض معلمان به وضعیت معیشتی خود صورت گرفته است.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در خبرگزاری‌های داخلی، شماری از معلمان شهرهای اسلامشهر، رباط کریم، شهر قدس(قلعه حسن خان)، کرج، شهریار، شیراز، شاهرود، سقز، بانه و مریوان در دو روز سه شنبه ۳۰ دی و چهارشنبه ۱ بهمن از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کردند.

وبسایت کانون صنفی معلمان همچنین از "برخوردهای توهین آمیز، ارعاب مدیران مدارس و احضار و تهدید برخی از معلمان از سوی حراست آموزش و پرورش" در برخی شهرستان‌ها، "از جمله شهرستان‌های رباط کریم اسلام شهر و شهرقدس" خبر داده است.
صد‌ها معلم روز سه شنبه ۳۰ دی مقابل اداره آموزش و پرورش شاهرود تجمع کردند. همچنین صبح روز یکم بهمن، معلمان کرمانشاه برای سومین بار در اعتراض به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش کشور، تجمع کردند. این تجمع در مقابل اداره ی آموزش و پرورش کرمانشاه برگزار شد.
روز چهارشنبه اول بهمن ماه نیز بیش از نیمی از معلمان مریوان از حضور در مدارس اجتناب کردند و حدود پانصد نفر از آنان در حرکتی اعتراضی در تقاطع مجاور اداره آموزش و پرورش تجمع کردند.
این تجمع حدود چهار ساعت به طول انجامید. یکی از فعالان صنفی مریوان طی تماسی با حقوق معلم و کارگر گفت: "تقریبا بیش از هفتاد درصد از دبیرستانهای پسرانه و سی درصد از دبیرستانهای دخترانه و نیمی از مدارس ابتدایی پسرانه در این اعتراضات شرکت کردند".
طبق گزارش‌های منتشر شده معلمان متحصن به وضع معیشتی خود، بودجه سال آینده وزارت آموزش و پرورش و خدمات ضعیف بیمه طلایی معترض‌اند. در همین رابطه، یک فعال حقوق صنفی معلمان که نخواست نامش فاش شود به ایلنا گفت: "معلمان از شایبه افزایش نزدیک به ۱۴ درصدی حقوق‌شان در سال ۹۴ نگران‌اند و به همین دلیل بودجه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش را ناکافی می‌دانند".
این در حالی است که به گفته این فعال حقوق صنفی معلمان "بودجه برخی نهادهای خاص در سال آینده بیش از ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده‌ است و معلوم نیست دولت برای افزایش نزدیک به ۲۰ درصدی بودجه آموزش و پرورش چه توجیهی دارد".
اعلام نارضایتی معلمان در ماه گذشته در چند مورد نیز بازتاب رسانه‌ای داشته است. به عنوان نمونه در طی ماه جاری حدود شش هزار معلم در سراسر ایران با امضای طوماری به "علی لاريجانی"، رییس مجلس شورای اسلامی، از برخوردهای سياسی با مشكلات معيشتی‌شان اعلام نارضايتی كردند و خواستار رفع تبعيض و برقراری عدالت بين معلمان و ساير كاركنان دولت شدند. و یا مدتی قبل جمعی از معلمان، طی نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی خود شدند.
پیش‌تر نیز بیش از ۱۰۰ تن از معلمان و بیش از ۱۵۰ تن از فعالان صنفی و مدنی و همچنین اتحادیه صنفی معلمان کردستان ایران با امضای طوماری از سیاست دولت حسن روحانی در قبال نظام آموزشی انتقاد کرده بودند.
در همین ارتباط یازده نفر از زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج، با صدور بیانیه ای از اعتراضات اخیر معلمان در شهرهای مختلف ایران حمایت کرده و خواستار بهبود وضعیت معلمان شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر