۱۳۹۳ بهمن ۲, پنجشنبه

افشای جزییات پشت پرده انکار نقش مقامات جمهوری اسلامی در پرونده "آمیا"بر پایه گزارش قضايی که در آرژانتين منتشر شد، مقام‌های ارشد دولت آرژانتین قصد داشته اند در ازای دریافت نفت، نقش مقام‌های جمهوری اسلامی در انفجار مرکز يهوديان بوينوس آيرس در سال ۱۹۹۴ را انکار کند".
اين گزارش بر پایه متن دادنامه‌ای است که آلبرتو نيسمان، دادستان آرژانتينی بر اساس شنود مکالمات مقام‌های اين کشور با ايرانيان تهيه کرده بود. جسد "آلبرتو نیسمان" قاضی آرژانتینی پرونده بمب گذاری مرکز يهوديان بوينوس آيرس در سال ۱۹۹۴ ( "آمیا" ) یکشنبه گذشته، هجده ژانویه درست زمانی که قرار بود فردای آن روز درجلسه غیرعلنی کنگره در مورد یافته‌های خود در مورد این پرونده شهادت دهد، در خانه اش کشف شد.
روزنامه نيويورک تايمز در شماره پنجشنبه دوم بهمن خود و با استناد به بخش‌هايی از اين گزارش ۲۸۹ صفحه‌ای نوشته که مقام‌های آرژانتين و ايران به توافقی رسيده بودند که بر اساس آن، آرژانتين به ايران گوشت صادر کند و از ايران نفت تحويل بگيرد. در این گزارش نیسمان، کريستينا فرناندز، ریيس جمهوری آرژانتين را متهم کرده بود که در زمان دولت محمود احمدی نژاد، برای "سرپوش گذاشتن بر نقش مقام‌های جمهوری اسلامی در پرونده انفجار مرکز يهوديان"، با ايران تبانی کرده است.
بر اساس اين گزارش، کريستينا فرناندز کريشنر، ریيس جمهوری و هکتور تيمرمن، وزير امور خارجه آرژانتين از اين توافق حمايت کرده بودند اما توافق فوق هرگز به اجرا در نيامد زيرا مقام‌های آرژانتين نتوانستند پليس بين‌الملل (اينترپل) را قانع کنند تا نام مسوولان ايران را از فهرست افراد تحت تعقيب خود حذف کنند.
اما خانم کریستینا فرناندز کریشنر، رییس جمهور آرژانتین ضمن رد نظریه خودکشی قاضی نیسمان مرگ وی را توطئه ای توصیف کرد که هدف از آن " بی آبرو کردن و لطمه زدن" به شخص رییس جمهوری آرژانتین است.
در جریان انفجار مرکز یهودیان آرژانتین که در سال ١٩٩٤روی داد، ٨۵ نفر جان خود را ازدست دادند. درادامه تحقیقات، که ١٠سال به طول انجامید، دستگاه قضایی آرژانتین، تعدادی از مقام‌های وقت و ارشد جمهوری اسلامی را به صدور دستور اجرای اين عمليات و حمايت از آن و حزب‌اله لبنان را به اجرای آن متهم کرده است.
اکبر هاشمی رفسنجانی، ریيس جمهوری، علی فلاحيان، وزير اطلاعات، علی‌اکبر ولايتی، وزير امور خارجه و محسن رضايی، فرمانده وقت سپاه پاسداران، از جمله مقام‌های ايران هستند که حکم جلب‌شان توسط پليس بين‌الملل و در رابطه با اين پرونده صادر شده است.
مقامات جمهوری اسلامی همواره دخالت خود را در حادثه انفجار مرکز یهودیان آرژانتین تکذیب کرده و اتهام‌ها علیه خود را ناشی از توطئه اسراییل دانسته اند.

انفجار مرکز يهوديان بوينوس آيرس در سال ۱۹۹۴

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر