۱۳۹۳ دی ۲۷, شنبه

مسلمانان نیجر دست کم ۷ کلیسا را به آتش کشیدندمسلمانان نیجر در اعتراض به انتشار مجدد کاریکاتوری از محمد، پیامبر مسلمانان در نشریه فکاهی "شارلی ابدو"، دست کم ۷ کلیسا را به آتش کشیدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، اواسط روز شنبه و به رغم اعلام ممنوعیت هرگونه تجمع از سوی مقامات نیجر، معترضان در شهر نیامی، پایتخت این کشور در غرب آفریقا، در دومین روز از تظاهرات‌های گسترده خود علیه نشریه فرانسوی "شارلی ابدو"، به دیوارهای کلیساها سنگ پرتاب کرده و ساختمان‌ کلیساها را به آتش کشیدند.
براساس این گزارش، ۷ کلیسا از جمله یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای پایتخت نیجر در جریان اعتراضات به آتش کشیده شد. بیشتر این کلیساها،‌ کلیساهای پروتستان‌ها هستند.
در این تظاهرات که از روز جمعه آغاز شده، معترضان پرچم‌های فرانسه را به آتش کشیدند و در برخی مناطق پایتخت، خیابان‌ها را بستند و مانع از رفت‌ وآمد خودروها شدند. همچنین دفاتر شرکت‌های فرانسوی و کیوسک‌های تبلیغاتی اپراتورهای فرانسوی مورد هجوم معترضان قرار گرفت.
در پی این تظاهرات پلیس ضد شورش با شلیک گاز اشک‌آور سعی کرد افراد را متفرق کند. در مقابل، معترضان به سوی پلیس سنگ‌پرانی کردند و دو خودروی نیروی های امنیتی به آتش کشیده شد.
سفارت فرانسه در نیامی روز شنبه در بیانیه ای در وبگاه خود به شهروندان فرانسه هشدار داد در خیابان ها ظاهر نشوند و در خانه‌هایشان بمانند.
این اعتراض‌ها تنها محدود به پایتخت این کشور آفریقایی نیست و درگیری‌های متعددی در شهرهای دیگر نیز گزارش شده‌ است. همچنین بنا بر گزارش خبرگزاری ها در تظاهرات روز جمعه در نیجر دست‌کم ۵ تن در درگیری‌ها کشته شده اند.
نیجر، مانند چندین کشور دیگر آفریقایی سال‌ها تحت استعمار فرانسه بود و به همین دلیل گروه‌هایی از مردم احساسات ضدفرانسوی دارند.
همچنین در روزهای گذشته در کشورهای مختلف مسلمان، همچون پاکستان، الجزایر و سومالی تجمع‌هایی برگزار شده است. در ایران هم در دانشگاه امام صادق تجمعی برگزار شد. 
در کراچی، بزرگترین شهر پاکستان نیز تظاهرات خشن برپا شد و صدها معترض با پلیس به زد وخورد پرداختند. دیگر شهرهای پاکستان، از جمله اسلام آباد و لاهور نیز اعتراضاتی را شاهد بودند. 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر