۱۳۹۳ دی ۲۰, شنبه

اشپیگل: سوریه در حال ساخت تاسیسات هسته‌ای با کمک ایران است
هفته‌نامه آلمانی اشپيگل به نقل از "منابع امنيتی" گزارش داد که دولت سوریه در حال ساخت یک نیروگاه مخفی اتمی زیرزمینی با هدف توليد تسليحات اتمی است. گزارش این نشریه می‌افزاید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز، در ساخت اين تاسيسات با دولت سوريه همکاری می‌کند.
اشپیگل در آخرین شماره خود که روز جمعه، ۱۹ دی، منتشر شد از برنامه‌‌ای محرمانه برای ساخت و گسترش تاسیسات اتمی در سوریه خبر داده است. بنا به گزارش اشپیگل این نیروگاه در یک منطقه کوهستانی غیرقابل دسترس در غرب سوریه و در دو کیلومتری مرز لبنان قرار دارد.
منابع امنيتی که با اشپيگل گفت‌وگو کرده‌اند، گفته‌اند که اطلاعات خود را از "اسناد ويژه، تصاویر ماهواره‌ای و شنود" به دست آورده‌اند. به گفته اين کارشناسان نام رمز تاسیسات اتمی مذکور "زمزم" است و در این تاسیسات "یک راکتور اتمی و دستگاه‌های غنی‌سازی اورانیوم" نصب شده است.
سوریه برخلاف اسراییل و پاکستان، پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای (NPT) را امضا کرده و موظف به استفاده صلح‌آمیز از فناوری اتمی است.
اشپيگل در گزارش خود می‌گوید که گمان می‌رود کارشناسان ايرانی و کره شمالی در ساخت تاسيسات اتمی "زمزم" به دولت بشار اسد کمک می‌کنند و حفاظت از اين تاسيسات هم با نيروهای حزب‌اله لبنان است.
به گزارش اشپیگل هدف این تاسیسات آشکارا نظامی بوده و به نظر می‌رسد که رژیم اسد می‌کوشد به بمب اتمی دست یابد. در همین گزارش آمده است که موسسه علم و امنیت بین‌المللی که مقر آن در واشنگتن است نیز از وجود چنین پروژه‌ای در سوریه ابراز نگرانی کرده است.
فعالیت‌های مخفیانه اتمی سوریه، در سال ۲۰۰۷ میلادی، در سطح بین‌المللی مطرح شد. در دسامبر همین سال ۱۰ جنگنده اف ۱۵ نیروی هوایی اسراییل در یک حمله شبانه تاسیسات اتمی سوریه در نزدیکی شهر دیرالزور در نزدیکی مرز ترکیه را بمباران کردند.
در حالی‌که واکنش دمشق به حمله اسراییل تنها به "محکوم کردن و تجاوز به حریم‌هوایی" این کشور بسنده شد، هدف این بمباران را یک "پایگاه نظامی متروکه" به نام "الکبار" معرفی کرد، اما برخی رسانه‌های آمریکایی افشا کردند که این پایگاه، تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی بشار اسد بوده است.
اين گزارش می افزاید که حکومت بشار اسد هشت هزار ميله سوخت اتمی را که قرار بود در تاسيسات هسته‌ای الکبار سوريه استفاده شود، به تاسيسات جديد منتقل کرده است.
جمهوری اسلامی ايران در تمام سال‌های گذشته در کنار روسيه، حامی اصلی بشار اسد بوده و مدارک و شواهدی از حضور نيروهای سپاه پاسداران در سوريه منتشر شده است.
آبان ‌ماه گذشته، گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، مدعی شد که پنج مهندس اتمی از جمله "یک ایرانی" در سوریه کشته شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر