۱۳۹۳ دی ۱۱, پنجشنبه

زندگی ۱۱ میلیون نفر در بحران حاشیه‌نشینی در ایران
با توجه به افزایش مشکلات عدیده اجتماعی – اقتصادی آمارها از رشد بالای جمعیت حاشیه‌نشینی در ایران خبر می دهد. براساس آخرین آمارهای ارایه شده از شش سال پیش جمعیت حاشیه نشینی از ۹ میلیون نفر به ۱۱ میلیون نفر رسیده است.
نریمان مصطفایی، مدیرکل دفتر توانمندسازی و ساماندهی سکونت گاه‌های غیررسمی، روز چهارشنبه با ارایه بخشی از نتایج یک تحقیق درباره حاشیه‌نشینی در ۷۷ شهر ایران اعلام کرد که "بر اساس این تحقیق کار مطالعاتی درباره حاشیه‌نشینی ۷۷ شهر ایران انجام شده است، کار مطالعاتی ۱۴ شهر دیگر کشور نیز در دستورکار قرار دارد و با اتمام کار مطالعات ۱۴ شهر باقی‌مانده پیش‌بینی می‌شود جمعیت حاشیه‌نشین کشور به ۱۱ میلیون نفر برسد".
از نکات قابل توجه در ارتباط با کیفیت زندگی در حاشیه شهرهای بزرگ ایران، پایین بودن و در بسیاری از مواقع بحرانی بودن الزامات ابتدایی در این گونه مناطق است.
این درحالی ست که تهران همواره یکی از شهرهای ایران بوده که تعداد زیاد حاشیه‌نشین‌هایش با مشکلات عدیده ای روبرو بوده اند در حال حاضر در شهر تهران شهرک‌های متعددی در منطقه ۱۶ و مناطق حاشیه‌ای در پاکدشت، قیام‌دشت، احمدآباد، حسن‌آباد، خلیج، بادامک و رامینک وجود دارد و تعداد افراد ساکن آنها روزبه‌روز درحال افزایش است .
در حال حاضر علاوه بر تهران سایر شهرهای بزرگ و کوچک ایران همچون مشهد، شیراز، اصفهان و... نیز با این مشکل رو برو هستند.
به عقیده جامعه شناسان ،در ایران مهاجرت از روستا به شهر در زمره مهمترین مسایل اجتماعی و اقتصادی به شمار می آید. این مهاجران هم در مبدا و هم در مقصد با مسایل و مشکلاتی از جمله؛ بروز نابسامانی های متعدد ناشی از فشار بر منابع و امکانات محدود جوامع شهری، بیکاری و کم کاری ، کمبود فضای زیستی و آموزشی ، آلودگی هوا و محیط زیست، سالخوردگی و زنانه شدن نیروی کار کشاورزی ، تخلیه روستاها و غیره روبرو هستند.
به گفته نریمان مصطفایی بر اساس تحقیق انجام شده هم اکنون "مساحت سکونتگاه‌های غیررسمی ۷۷ شهر ایران بالغ بر ۵۴ هزار هکتار است.
مناطق حاشیه ای شهر ها همواره یکی از نقاطی هستند که با بی توجهی و نابسامانی های متعدد روبرو بوده اند و یکی از مهمترین این موارد نبود تاسیسات وخدمات شهری، مشکلات آب و برق و همچنین وجود مشکلات اجتماعی ناشی از فقر و عدم امکانات آموزشی و بهداشتی بوده است.
در ارتباط با وضعیت حاشیه نشینی پیش تر نیز علی‌اکبر سیاری، معاون بهداشتی وزارت بهداشت اعلام کرده بود که "طبق آمار در ایران ۱۰ میلیون و صدهزار نفر حاشیه‌نشین و ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت در شهرهای بین ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر داریم که روی هم حدود ۱۵ میلیون جمعیت را به خود اختصاص می‌دهد که باید اطمینان پیدا کنیم که این تعداد به خدمات مراقبت‌های اولیه دسترسی دارند."
همواره بی توجهی مسوولان به شرایط زندگی حاشیه نشین ها در شهر های بزرگ و کوچک وجود داشته است گروهی از مردم که به دلیل انواع مشکلات اقتصادی- اجتماعی خود خانه و کاشانه شان را به امید تغییرات و بهبود ترک کرده اند و مجبور به زندگی در حاشیه شهر ها در بدترین شرایط شده اند.
اما نکته قابل توجه در پایان این است که مقامات جمهوری اسلامی دربهترین شرایط تنها در زمان های رای گیری و انتخابات سیاسی بوده است که برای اندک زمانی یادی از این خیل عظیم جمعیتی نموده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر