۱۳۹۳ دی ۱۲, جمعه

افزایش نرخ بیکاری در سراشیبی وعده ها
نرخ بیکاری و خدمات اجتماعی به بیکاران در جامعه همواره از شاخص های مهم کیفیت زندگی در جوامع مختلف به شمار می رود.
بر اساس آخرین گزارش های مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در فصل پاییز ۱۰/۵ درصد بوده که نسبت به تابستان افزایش ۱ درصدی نشان می‌دهد. براساس این گزارش تعداد کل بیکاران ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار نفر اعلام شده است.
در این گزارش تنها اشاره به آمار بیکاری و رشد آن در دو فصل از سال صورت گرفته است، آماری ناقص که همواره بیکاری های عمیق تری چون بیکاری های فصلی و اشتغال کاذب را در نظر نمی گیرد.
پیش تر نیز عادل آذر، رییس کل مرکز آمار ایران گفته اعلام کرده بود که نرخ بیکاری در ایران به مرحله "بحرانی" رسیده است.
عادل آذر طی گزارشی به خبرگزاری مهر اعلام کرده بود: "اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، دو برابر نرخ بیکاری کل (۱۲.۲ درصد) باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران زا قرار گرفته‌ایم."
ارایه این آمارها در حالی صورت می گیرد که همواره کارشناسان اقتصادی و آماری از معیوب بودن متغییرها و در نتیجه آمارهای دستکاری شده که برای تعدیل در توصیف شرایط حاکم بهره برده می شود، انتقاد دارند.
در تعریف مرکز آمار فرد شاغل به "افرادی گفته می‌شود که حداقل یک ساعت در هفته کار کرده یا بنا بر دلایلی به طور موقت کار را ترک کرده باشد."
با نگاهی به شرایط اقتصادی و اشتغال در جامعه ایران به این نکته دست می یابیم که سراشیبی وعده های انتخاباتی تنها در زمینه مسایل حقوق بشری خلاصه نبوده بلکه رشد اقتصادی ایران در دو سال گذشته نیز منفی بوده است.
براساس استناد به  گزارش های مرکز آمار در حال حاضر نزدیک به یک چهارم خانوارهای ایران هیچ‌ فرد شاغلی ندارند و درصد خانوارهای دارای یک یا دو عضو شاغل نیز کاهش یافته است.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس چندی پیش نسبت به افزایش شمار بیکاران هشدار داده و پیش‌بینی کرده بود، در عرض ۷ سال آینده شمار بیکاران به ۵ میلیون نفر می‌رسد. برخی دیگر از مسوولان دولتی نیز بر این باورند اگر رشد اقتصادی در ایران شتاب نگیرد‌، شمار بیکاران در ۷ سال آینده ۱۱ میلیون نفر خواهد بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر