۱۳۹۳ آذر ۱۸, سه‌شنبه

با ادامه تحریم‌ها وضعیت اقتصادی ایران به زانو در می‌آید





موسسه مالی بین‌المللی آی آی اف (IIF) در گزارش جدید خود گفت: " اقتصاد ایران در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ایی ایران و گروه موسوم به ۱+۵، با وضعیت فاجعه آمیزی روبرو خواهد شد.
در این گزارش موسسه مالی بین‌المللی آی آی اف اشاره می کند: در حالی که مذاکرات همچنان ادامه دارد نیروهای مخالف توافق هسته ایی در ایران تا کنون حرکتی از خود نشان نداده و نارضایتی خود را پنهان کرده اند و کنگره ایالات متحده نیز همواره دولت اوباما را مجبور به تقویت تحریم ها بر ضد حکومت ایران کرده است.

گزارش موسسه مالی بین المللی در خصوص ایران روز ۱۴ آذر ماه منتشر شده و روی وبسایت این موسسه قرار گرفته است. این گزارش می‌گوید از زمان آغاز دور جدید تحریم‌های اقتصادی با هدف محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران، حجم اقتصاد این کشور ۸.۶ درصد افول کرده است.
این گزارش می افزاید: "در حالی که ۳۵ درصد درآمد دولت ایران از محل فروش نفت است، پایین آمدن قیمت نفت در بازارهای جهانی مشکل دیگری را به وجود آورده و همراه با ادامه تحریم ها، ایران شاهد افزایش کسری بودجه خواهد بود.
در این ارتباط گرگور عابد، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای موسسه مالی بین المللی گفته است: "تحریم ها تاثیر جدی بر اقتصاد ایران داشته است. اگر ایران بتواند مذاکرات را به نتیجه رسانده و خود را از تحریم ها دور کند، می تواند باز هم به روند اقتصاد جهانی بازگردد".
"گاربیس ایرادیان"، معاون مدیر موسسه مالی بین‌المللی - که در نوشتن این گزارش شرکت داشته، می گوید: "بدون توافق هسته ایی، اقتصاد ایران به احتمال زیاد تضعیف تر و بیکاری افزایش می یابد و ظرف ۲ سال اقتصاد این کشور به زانو در خواهد آمد".
در ادامه این گزارش موسسه مالی بین‌المللی توضیح داده که دولت ایران برای برقراری تعادل در بودجه سال مالی‌ آینده، یعنی ۲۰۱۴- ۲۰۱۵، می‌بایست هر بشکه نفت را به بهای ۱۴۸ دلار به فروش برساند، یعنی حدود ۵۰ دلار بالاتر از آنچه پیش از تحریم‌ها نیاز داشت.
این گزارش همچنین می‌گوید در صورت بسته‌ ماندن درهای اقتصاد ایران بر روی جهان، اوضاع در تهران وخیم‌تر خواهد شد. به رغم فراوانی منابع نفتی در ایران، استخراج و فرآوری نفت نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی، استفاده از فناوری‌های جدید و البته مشتری‌های جهانی است.
گاربیس ایرادیان، گفته که "از برخی جهات تحریم‌های مالی علیه ایران بدتر از تحریم نفت این کشور بوده‌اند. نیمی از نقدینگی تبادلات خارجی ایران نزد بانک‌های خارجی مسدود است و گروه ۱+۵ تنها موافقت کرده‌اند که کسری از این منابع بعد از گفت وگوهای وین آزاد شوند".
گاربیس ایرادیان همچنین افزود که "دستاورد هرگونه توافق موقت دیگری - یا هر نوع معامله‌ای بین دو طرف - بسیار بزرگ خواهد بود و به میزان زیادی اقتصاد ایران را تقویت خواهد کرد".

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر