۱۳۹۳ آذر ۳۰, یکشنبه

مجمع عمومی سازمان ملل ادامه نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای، ضمن انتقاد از ادامه نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، از تهران خواست "شکنجه، تبعیض جنسیتی و هدف قرار دادن فعالان و روزنامه‌نگاران" را متوقف نماید.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل که روز پنجشنبه به تصویب اعضا رسید، نقض حقوق بشر در ایران، سوریه و میانمار محکوم شده است. همچنین این مجمع از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا پرونده حقوق بشری کره شمالی را به دادگاه کیفری بین‌المللی ارجاع دهد.

اگرچه قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل غیر الزام آور است، اما می‌تواند در افکار جهانی تاثیر به سزایی داشته باشد.
حسین دهقانی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد این قطعنامه را که از سوی کانادا تنظیم شده و ۴۵ کشور دیگر از تنظیم آن حمایت کرده‌اند "بی‌معنی و غیرسازنده" دانسته بود و گفت کشور کانادا "با محکوم کردن ایران به نقض حقوق بشر، صرفا اهداف سیاسی خاصی را دنبال می‌کند".
در این ارتباط کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل روز ۲۷ آبان قطعنامه‌ای را به تصویب رسانده بود که در آن از نقض حقوق بشر در ایران به‌ ویژه "تعداد بسیار بالای اعدام‌ها" توسط جمهوری اسلامی ابراز نگرانی عمیق شده‌ بود.
احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران که طی سال‌های گذشته اجازه ورود به کشور را نیافته است، در گزارش‌های خود بارها بویژه درباره "اعدام‌های گسترده" در ایران هشدار داده بود.
مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز جمعه در واکنش به این قطعنامه، با محکوم کردن هرگونه "استفاده ابزاری و سیاسی" از حقوق بشرعلیه کشورهای مستقل، گفت ایران "شکل‌گیری، تصویب و محتوای چنین قطعنامه‌هایی را از اساس مردود می داند".

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر