۱۳۹۳ آذر ۴, سه‌شنبه

به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان

بر اساس آمار سازمان ملل بیش از ۷۰ درصد زنان جهان مورد خشونت قرار گرفته‌اند این بخشی از آمار تکان‌دهنده‌ای است که بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در پیام خود به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان در نوامبر ۲۰۱۳ اعلام کرد.
سازمان ملل متحد ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۳را روز جهانی منع خشونت علیه زنان بزرگسال و زیر ۱۸ سال اعلام کرد. این اولین‌بار است که سازمان ملل به صورت خاص و جداگانه این روز را به تاثیر عمیق خشونت علیه زنانی کرده است که زیر ۱۸ سال سن دارند.


چرا که در بسیاری از کشورها خشونت بر علیه کودکان نیزهمچنان رو به افزایش است، براساس آمار یونیسف درهند بیش از دومیلیون نفر زن خیابانی وجود دارد که بیش از نیم میلیون نفر آنها زیرسن قانونی هستند و هیچ نوع حمایتی در مقابل انواع خشونت‌ها و برخوردهای شدیدی که با آن روبرو هستند ندارند. دولت هند رسماً اعلام کرده که طی ۲۰ سال گذشته ۱۰ میلیون نوزاد دختر توسط والدینشان به قتل رسیده‌اند.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را "هرگونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی ( بدنی )، جنسی یا روانی زنان بشود" تعریف کرده است که شامل "اِعمال اجبار، یا سلب مستبدانه ی آزادی چه در اجتماع و چه در زندگی شخصی" می‌شود.
دبیرکل سازمان ملل متحد در پیام امسال خود تاکید کرد که هنوز بیشتر زنان قربانی خشونت، در برابر خشونتی که تجربه می‌کنند سکوت کرده‌اند. در این ارتباط سازمان ملل متحد در نوامبر سال جاری بیش از ۸ میلیون دلار برای مقابله با خشونت علیه زنان در ۱۸ کشور جهان تخصیص داده است.
بنا به گزارش سازمان ملل نزدیک به ۵۰ درصد تجاوزهای جنسی علیه دختران زیر ۱۶ سال رخ می‌دهد و نزدیک به ۸۰ درصد قاچاق انسان در جهان به منظور بهره‌کشی جنسی از زنان انجام می‌شود.
اعلامیه رفع خشونت علیه زنان در سال ۱۹۹۳ بیان می‌کند که این خشونت ممکن است توسط افرادی از همان جنس، اعضای خانواده و حکومت اعمال شود.
سازمان بهداشت جهانی در اولين مطالعه جهانی خود درباره خشونت عليه زنان نتيجه گرفته است كه در هر ۱۸ ثانيه يك زن مورد حمله يا بدرفتاری قرار می گيرد، حتی باردار بودن، زنان را از خشونت مردان مصون نمی دارد.
اشکال خشونت های جنسیتی به طور کلی شامل موارد زیر می باشد: خشونت های خانوادگی، تجاوز و سو استفاده جنسی، قاچاق و خرید و فروش زنان، اجبار به فاحشگی و دیگر عرف های آسیب رسان. سوء استفاده مالی و محدود کردن فرد نيز از جمله مشخصه‌های ديگر خشونت خانگی است.
خشونت عليه زنان همواره ارتباط مستقیم با چگونگی بسترهای فرهنگی، مذهبی و سیاسی حاکم بر جامعه دارد.
خشونت عليه زنان در بسیاری از موارد امری پنهانی ست و زنان به دلايل گونان ازجمله نبود حمايت قانونی یا ترس از خانواده ویا موانع اجتماعی از ابراز آن خودداری می كنند.
در بسیاری از جوامع عامل اصلی خشونت عليه زنان را می توان در تبعيضی يافت كه مانع از برابری حقوقی زن با مرد است. اما حتی جوامعی که در آن ها فشار اجتماعی یا قانونی برای زنان وجود ندارد، تفاوت های طبیعی ناشی از قدرت جسمانی زن با مرد در دفاع از خود است که گاهی موجب فراهم شدن بستر این گونه خشونت ها می شود.
به گفته سازمان عفو بين الملل خشونت در خانواده بيش از ابتلا به سرطان و تصادفات جاده ای عامل مرگ يا معلوليت جسمانی زنان اروپايی در گروه سنی ۱۶ تا ۴۴ سال است.
اما جوامع سنتی همواره با ساخت تابوهای خانوادگی وفرهنگی فرصت درک حقوق واقعی زنان را سلب کرده وحتی سعی بر آن داشته تا در باورآنها انواع این خشونت های روحی وجسمانی را بخشی از روند طبیعی زندگی بداند و با منطقی کور سعی درتفهیم آن کند. این مورد در ایران به خصوص در ارتباط با خانواده های سنتی نمود بیشتری دارد.
درپژوهشی صورت گرفته در برخی از مناطق ایران زنان بسیاری بودند که حتی کتک زدن همسر را حق یک مرد نسبت به زن می دانستند.
اما شدت وقدرت این گونه باورها تا جایی می تواند پیش برود که حتی فردی که مورد ستم قرار می گیرد آن را بخشی ازحق خود از زندگی می داند! برخی ازباورهای مذهبی را می توان از این دست اندیشه ها دانست که به ذاتِ توجیه پذیریِ بی چون وچرای خود، بستر پذیرش این گونه نا برابری های را فراهم می سازد.
یکی از مهم ترین مسایل در بعد فرهنگی آن است که بسیاری از کارشناسان از سکوت افراد وخانواده های آنان در مواردی چون تعرض و تجاوز به دلیل ترس از آبرو، ابراز نگرانی می کنند، چرا که علاوه بر آزاد گذاشتن مجرم که امکان تکرار رفتار وی با اشخاص دیگر افزایش می یابد، نوعی شرم، افسردگی به همراه ضربه های شدید روحی، عذاب همیشگی وانزوا برای فرد مورد تعرض قرار گرفته باقی می ماند.
سازمان عفو بين الملل اخيراً با اشاره به خشونت خانگی عليه زنان در جوامع سنتی جهان نیزگزارش داده که هنوز در كشورهایی كه سنت های زندگی فئودالی بسيار ريشه دار است، به زن به چشم دارايی نگاه می كنند و تجاوز به حقوق آنان بدون مجازات می ماند.
گزارش های اخیر نشان دهنده آن است که هنوز زنان زیادی هستند که مجبور به خودکشی، خودسوزی، فرار از منزل و تحمل رنج‏ها و دردهای طاقت فرسایی می‏باشند که در اثر خشونت‏های متداوم و همه روزه خانوادگی بوجود آمده است. زنان و دختران زیادی که قربانی تجاوز ای خانگی واجتماعی می شوند و باز اما مشمول قانون های نانوشته برخی خانواده ها و محکومان همیشگی فرهنگ های منحط باقی می مانند.
اما خشونت های خانگی همواره قربانی دومی هم دارد و آن هم کودکانی هستند که در مقابل هرگونه خشونتی چه مستقیم و یا حتی غیرمستقیم از طریق دیدن ستم های اعمال شده بر والدینشان بیشترین آسیب ها را می بینند.


آمار خشونت علیه زنان در ایران


در ارتباط با خشونت علیه زنان در ایران همچون دیگر معضلات اجتماعی هیچ آمار مشخصی یافت نمی شود و جمهوری اسلامی هیچ بودجه و برنامه‌ای برای تعیین این آمار و تنظیم راهکار هایی برای مقابله با این نوع خشونت‌ها تخصیص نداده است، با این‌حال نتایج برخی تحقیقات مستقل همچنان بر افزایش خشونت های خانگی علیه زنان در ایران تاکید دارد.
خبرگزاری "مهر" در گزارشی نوشت که نتیجه‌ یک پژوهش در محله‌های مناطق جنوبی تهران نشان داد که مهم‌ترین مصادیق خشونت علیه زنان در این مناطق، آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، مزاحمت‌های خیابانی برای زنان و آزار و اذیت کلامی زنان در محیط خانه است.
پژوهش دیگری که در انجمن جامعه‌‌شناسی تهران به ثبت رسیده است می‌گوید که قتل‌های ناموسی در ایران در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۸۶ دست‌کم ۱۰ درصد افزایش داشته‌اند.
هفته‌نامه‌ "آسمان" نیز در گزارشی مبتنی بر نتایج یک تحقیق دانشگاهی درباره‌ خشونت علیه زنان، تاکید کرد که ۳۲ درصد زنان مورد تحقیق دست‌کم یک‌بار خشونت روانی را تجربه کرده‌اند.
این گزارش می‌گوید از مجموع پرونده‌های خشونت علیه زنان که در دادگاه‌های کشور ثبت شده است، ۸۹ درصد پرونده‌ها مربوط به مناطق شهری و ۱۱ درصد مربوط به مناطق روستایی بوده‌اند.
در آبان ماه ۱۳۹۲ اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو تازه‌ کمیته‌ اجرایی تدوین قوانین و مقررات مقابله با خشونت علیه زنان در سازمان ملل متحد پذیرفته شد. با توجه به شرایط کلی زنان در ایران این یکی از مضحکانه ترین تصمیمات جمهوری اسلامی شناخته می شود چرا که ناعادلانه ترین قوانین علیه زنان در ایران وجود دارد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر