۱۳۹۳ آذر ۴, سه‌شنبه

مخالفت اردوغان با برابری زن و مرد
"رجب طیب اردوغان"، رییس‌جمهوری ترکیه در اظهار نظری جدید گفت: برابری زن و مرد بر خلاف طبیعت است؛ چرا که طبیعت آنها با یکدیگر فرق می‌ کند. این اظهارات با خشم گروهی از مدافعان حقوق برابری زن و مرد و نیز بازتاب جهانی روبه‌رو شده است.
وی در یک سخنرانی در کنفرانسی بین‌المللی استانبول در روز سوم آذر ماه، گفته است "گاهی اینجا می‌گویند زن و مرد برابر هستند. ولی برابری میان زنان و برابری میان مردان، توصیف درست‌تری است". او با تاکید بر "برابری زن در برابر قانون" می‌گوید ترجیح می‌دهد به جای واژه "تساوی"، برای زنان، از واژه "معادل" برای آنها استفاده کند.
رییس‌جمهوری ترکیه گفته است دین اسلام "جایگاه زن را تعریف کرده است: مادری. برخی این را متوجه می‌شوند، برخی متوجه نمی‌شوند. نمی‌توان این را بهفمینیست‌ها توضیح داد، چراکه آنها مفهوم مادری را نمی‌پذیرند".
بر اساس این گزارش، این برای نخستین بار نیست که اردوغان در مورد زنان چنین اظهاراتی را ایراد می کند. وی شش سال قبل نیز با اشاره به این حدیث اسلامی که "بهشت زیر پای مادران است" گفته بود این رویکردی‌ است که ما به زنها داریم.
خبرگزاری فرانسه از قول کنشگران می‌گوید، اظهارات مقام‌های دولتی ترکیه در مورد زنان و نحوه برخورد با آنها به خشونت‌ها دامن زده است. به گزارش این خبرگزاری و با اتکا به آمار سازمان‌های غیردولتی، در نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۲۰۰ زن در ترکیه بر اثر خشونت‌های خانگی کشته شده‌اند.
موقعیت ترکیه از نقطه نظر فاصله زن و مرد در "نشست اقتصادی جهان"، طی سال‌های گذشته تنزل پیدا کرده و در میان ۱۳۶ کشور در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته است.
سخنان گوناگون رجب طیب اردوغان گاه جنجال‌برانگیز شده و به طور نسبتا گسترده‌ای بازتاب پیدا می‌کنند. او اخیرا گفته بود که مسلمانان پیش از کریستف کلمب قاره آمریکا را کشف کردند و کلمب "در خاطراتش از مسجدی نوشته که بر فراز تپه‌ای در کوبا قرار داشت".

۱ نظر: