۱۳۹۳ آذر ۱, شنبه

کمیته حقوق بشر سازمان ملل قطعنامه‌ "منع ازدواج کودکان" را تصویب کرد
کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه ۲۱ نوامبر با صدور قطعنامه‌ای از همه‌ی کشورهای عضو این سازمان خواست که ازدواج کودکان را ممنوع و قوانین لازم برای پیشگیری و مجازات متخلف را تصویب و به اجرا درآورند. تنها ایران و سودان با تصویب این قطعنامه مخالفت کردند.
به گفته این سازمان دیگر هیچگونه توجیه "فرهنگی و عرفی" برای ازدواج کودکان زیر ۱۸ سالی قابل پذیرش نیست. کمیته‌ی حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب این قطعنامه از همه‌ی کشورها خواست تا گام‌های جدی برای توقف کامل اجبار کودکان به ازدواج بردارند.
کریستین کالاموینا، نماینده‌ی دایمی کشور زامبیا در سازمان ملل متحد که یکی از افراد کلیدی در تدوین و تصویب این قطعنامه است به رویترز گفت: "ازدواج کودکان نه تنها نابرابری جنسیتی را شدت می‌بخشد و مانع از توانمندسازی زنان می‌شود، بلکه اثرات جبران‌ناپذیری بر روی سلامت جسمی و روانی افراد باقی می‌گذارد. مقابله با بیماری‌هایی مثل ایدز، مرگ ناشی از بارداری زودهنگام و سقط جنین ناشی از سن کم نیز دشوارتر می‌شود".
قطعنامه‌ی کمیته‌ی "حقوق بشر" سازمان ملل متحد در حالی با استقبال بسیار از کشورها از جمله مالی، اتیوپی و جمهوری آفریقای مرکزی تصویب شد اما در این میان جمهوری اسلامی ایران و سودان با بخشی از این قطعنامه مخالفت کردند و آن را "مغایر با دین و عرف" خود دانسته‌اند. این بخش از قطعنامه کشورها را موظف می‌کند تا از "حق زنان بر تن خود" و "حق باروری زنان" محافظت کنند.
در حال حاضر بیش از ۷۰۰ میلیون زن در سراسر جهان زیر سن ۱۸ سال ازدواج کردند. از این تعداد دست‌کم ۲۵۰ میلیون نفر وقت ازدواج زیر ۱۵ سال سن داشتند.
این قطعنامه قرار است در ماه دسامبر برای تصویب نهایی به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارجاع داده شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر