۱۳۹۳ مهر ۱۴, دوشنبه

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی و روند پرونده ریحانه جباری
غلامحسین محسنی اژه‌ای در هفتادمین نشست خبری خود در ارتباط با پرونده ریحانه جباری که به اتهام قتل بازداشت‌شده بود و طبق تایید دیوان عالی کشور در آستانه اعدام قرار دارد گفت: "اگر همه ما ملتزم به قانون باشیم به نفع همه خواهد بود و این در حالی است که قانون قصاص یکی از قوانین مسلم اسلام است و یک حق شخصی برای صاحبان دم است". محسنی اژه ای در ادامه گفت: "به این پرونده با دقت رسیدگی و با درخواست اولیای دم حکم قصاص صادرشده است، اما اکنون پرونده وی در حال مذاکره برای اخذ رضایت است و چنانچه توافق حاصل شود قصاص منتفی می‌شود و در غیر این صورت حکم قصاص انجام می‌شود".
این نشست خبری و اظهارات محسنی اژه‌ای در حالی است که در روزهای اخیر در سکوت و خفا می‌خواستند ریحانه جباری را اعدام کنند.
اکنون پرونده ریحانه جباری تبدیل به یک پرونده جهانی شده است. یکشنبه ٥ اکتبر روز جهانی نجات ریحانه جباری از سوی کمیته بین‌المللی علیه اعدام اعلام‌شده بود و بیش از ٢٠ شهر در سراسر جهان به این کمپین پیوستند و به‌حکم اعدام ریحانه جباری اعتراض کرند.
در همین ارتباط کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره پرونده ریحانه جباری ابراز نگرانی کرد و سخنگوی اشتون با صدور بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را از اجرای این حکم اعلام کرد و خواستار برگزاری دادگاه جدید برای وی شد.
در چند روز اخیر شعله پاکروان مادر ریحانه جباری از مادران ایتالیا، مقامات ایتالیا و واتیکان خواسته بود کمک کنند فرزندش به آغوش خانواده برگردد، امروز نماینده واتیکان با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که واتیکان و پاپ، هر اقدامی که لازم باشد انجام خواهند داد.

کمیته بین‌المللی علیه اعدام
٦ اکتبر ٢٠١٤

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر