۱۳۹۳ شهریور ۲۸, جمعه

آواره گی، ترور و وحشت هزاران زن و کودک حاصل برقراری حکومت اسلامی عراق و شام
مینو همتی در گفتگو با مژگان حاصلی فعال حقوق زنان و خبرنگار در سوئد به تاریخچه گروه تروریستی اسلامی داعش می پردازد.
این برنامه از طریق کانل یک ماهواره در روز ۱۵ ماه اوت بسوی ایران، خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی پخش گردید.
گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی عراق و شام ( داعش )، یکی از افراطی ترین گروه‌های اسلام‌گرا در منطقه خاورمیانه ست که  به سرعت در حال جمع آوری نیرو و طرفداران خود از سراسر جهان می باشد.

در این برنامه قصد داریم با یکی از فعالین حقوق زنان ، خبرنگار و برنامه سازان رادیویی پیرامون این گروه افراطی و اقدامات آن ها ، اهدافشان و بخصوص در زمینه  زنان و کودکان صحبت هایی داشته باشیم. مژگان عزیز به برنامه رهایی زن خوش آمدید
رهائی زن: لطفا در مورد این گروه (داعش) وچگونگی بوجود آمدن آن توضیح بدهید؟
مژگان حاصلی:  پیرامون شکل گیری این سازمان که بعدها خود را "خلافت اسلامی" و یا "دولت اسلامی در عراق و شام" خواند، عنوان شده است که این گروه در سال ۲۰۱۳ از به هم پیوستن دو گروه "جبهه النصره" و "دولت اسلامی در عراق" بوجود آمد.
گفته می شود که "داعش" ابتدا برای مقابله با تهاجم آمریکا علیه عراق از درون گروه "توحید و جهاد" که نهضت مقاومت در عراق است بوجود آمد.
همچنین در ابتدا گروهی از نیروهای مسلح عراق در اکتبر ۲۰۰۶"ابوعمر البغدادی" را به عنوان رهبر خود معرفی کردند و از آن پس بود که این گروه مسوولیت بسیاری از حمله‌های تروریستی را بر عهده گرفت. اما بر اساس گزارش ها در سال ۲۰۱۰ ابوعمر البغدادی کشته شد و به جای او "ابوبکر البغدادی" رهبری گروه را برعهده گرفت.
از سوی دیگر در سال۲۰۱۱ شاخه "دولت اسلامی عراق" در سوریه به نام "جبهه النصره لاهل الشام"  شکل گرفت و پس از آن بود که ابوبکر البغدادی در سال ۲۰۱۳ "داعش" را از به هم پیوستن "دولت اسلامی در عراق" و "جبهه‌النصره" به اطلاع رساند .
هم اکنون داعش هم زمان بر علیه دولت بشار اسد در سوریه و ارتش عراق در ستیز است، اما آنچه که در این میان پیش از بیش نمود پیدا می کند، ستیز و حملات سهمگین به مردم عادی در مناطق مختلف تحت کنترل این سازمان است.
اقدامات وحشیانه ای که از سوی این گروه در عصر حاضر صورت می گیرد پیش از هر چیزی از توجیه اعتقادی آنان نشات می گیرد که به آنها حق حاکم بودن بر جان و زندگی سایر افرادِ غیر هم دینشان را به بدترین شکل خودپسندی نشان می دهد.
رهائی زن: عضو گیری داعش به چه نحوه و از چه طریقی صورت می گیرد؟
مژگان حاصلی: به گزارش مراکز امنیتی، این سازمان، بیش از ده هزار نفر عضو مسلح دارد و از سوی دیگر در حال جذب نیرو از سراسر دنیا بخصوص از میان نواسلام گرایان افراطی می باشد که دامنه آن از کشورهایی چون فیلیپین گرفته تا قلب اروپا و آمریکا پیشرفته است.
رهائی زن: درمورد اهداف این گروه و محل تامین هزینه های آن ها هم لطفا توضیح بدهید.
مژگان حاصلی: هدف "داعش" مبارزه برای برپایی حکومتی اسلامی است که دایره اقتدار آن از عراق تا سوریه باشد و از آنجا به سایر نقاط دنیا. این گروه چندی پیش نقشه ای را منتشر کرد که درآن قلمرو حکومت اسلامی خود را در آینده نشان می داد که بخش هایی از ایران و حتی اروپا را در خود گنجانده بود.
در ارتباط با حامیان مالی "داعش" گمانه زنی های بسیاری وجود دارد، از جمله این که "داعش" هزینه‌های خود را از طریق کمک‌های مالی قطر و عربستان سعودی تامین می‌کند اما هم اینک با پیشروی های این گروه و تسلط آن بر منابع مالی و ثروت های فراوان در شهرهای عراق هر لحظه به تجهیز بیشتر قوای خود می پردازد.
در حال حاضر در میان شبه نظامیان این گروه، مسلمانانی از کشورهای گوناگون، از شمال آفریقا و کشورهای حاشیه خلیج فارس، همچنین برخی اروپایی‌ها یا آمریکایی‌هایی که به اسلام گرویده‌اند در حال جنگ و نبرد هستند.
رهائی زن: پیرامون قوانین این گروه در ارتباط با دستورختنه زنان شنیده ایم لطفا در این مورد صحبت بفرمایید. (بخصوص در زمینه دستور ختنه زنان ۱۱ تا ۴۲ ساله)
مژگان حاصلی: بر اساس گزارش اخیرسازمان ملل متحد "دولت اسلامی عراق و شام" در موصل دستور ختنه زنان ۱۱ تا ۴۲ ساله را صادر کرده است. ژاکلین بادکوک، یکی از مقامات سازمان ملل، ضمن تایید این خبر، گفت: این حکم بی سابقه داعش، باعث نگرانی بسیار است.
این گروه اسلام گرا برای تردد زنان نیز در شهرهای تصرف شده احکام لازم الاجرای سختی را وضع کرده است.
چندی پیش گزارشی از سوی سازمان فعالان حقوق بشرسوریه منتشرشد که داعش در این کشور دفتری گشوده تا امکان آشنایی افراد خود با زنان مایل به ازدواج را فراهم کند.
دیده‌بان حقوق بشر سوریه به خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که گروه داعش، مرکزی در شهر الباب باز کرده‌ تا زنان "دم بخت" بتوانند با اعضای داعش باب آشنایی باز کنند. این دفتر واقع در شمال غربی استان حلب است و زنان مجرد یا بیوه می‌توانند به ‌آن‌جا مراجعه کنند، نام و نشان خود را بدهند تا مردهای داعش به سراغ آنان رفته و  آنان را دعوت به ازدواج نمایند.
رهائی زن: در مورد سایر فرامین تند این گروه در شهرهای تحت تصرف خود پیرامون زنان و حجاب بفرمایید.( به طور مثال الزامی کردن حجاب برای دانش‌آموزان پنجم ابتدایی به بالا)
مژگان حاصلی: همچنین از دیگر اقدامات و احکام این گروه الزامی کردن حجاب برای دانش‌آموزان پنجم ابتدایی به بالا ست، البته جالب است بدانید گزارش این خبر با این متن که "داعش" از ورود دانش‌آموزان غیر محجبه به مدارس ممانعت به عمل می آورد، در سایت خبرگزاری فارس در ساعت ۲ بامداد چهارشنبه هشتم مرداد به وقت تهران حذف شد.
همچنین استفاده از روبنده یکی دیگر از دستورات  داعش به زنان سرزمین های تحت اشغالش بود. داعش به زنان و دختران شهر موصل عراق هشدار داد که اگر از روبنده استفاده نکنند به شدت مجازات خواهند شد.
گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین در روز جمعه، سوم مرداد، بخش‌هایی از فرمان داعش به مردم موصل را منتشر کرده است که در آن از روبنده به عنوان حافظ زنان و دختران یاد می‌شود.
در فرمان داعش آمده است: "این به معنای محدودیت برای آزادی او نیست، بلکه مانع افتادن آنها در ورطه هرزگی و تحقیر می‌شود و اجازه نمی‌دهد که مانند نمایشی در معرض نگاه دیگران باشند".
داعش همچنین دستورالعمل‌هایی در ارتباط با پوشش و حجاب کامل زنان و دختران منتشر کرده است.
بر این اساس دست‌ها و پاهای زنان و دختران باید کاملا پوشیده باشد و آنها باید از لباس‌های گشادی استفاده کنند که به اندام‌شان نچسبد. استفاده از عطر نیز برای زنان و دختران ممنوع شده است و همچنین آنها حق پیاده‌روی بدون همراهی با مردان سرپرست خود را ندارند.
فرمان داعش تاکید می‌کند: "هر کسی که به این وظایف عمل نکند و اغوا شود، محاکمه می‌شود و مستوجب مجازات شدید خواهد بود تا جامعه از آسیب آن مصون بماند و بتواند الزامات دینی را به جا آورد و از خود در برابر فسق و فجور محافظت کند".
رهایی زن: درمورد آخرین اخبار و گزارش ها پیرامون اقدامات این گروه بفرمایید
مژگان حاصلی: اما شرایط اسیران یا مردمان غیر هم دین این گروه متاسفانه از بدترین فجایع انسانی عصر حاضر است. وزیر امور حقوق بشر عراق يکشنبه نوزدهم مرداد ( دهم اگوست )، گفته است که در جریان حمله  نیروهای دولت اسلامی، "داعش" در بخش هايی از شمال عراق، دستکم پانصد نفر از ايزدی های عراقی کشته شده اند.
آوارگی، اسارت خانواده های گریزان از ترس مرگ  و فروش زنان و دختران در بازارشهرهای مختلف به عنوان غنایم جنگی، تنها گوشه ای از این موارد بوده است، به گزارش رويترز نيروهای "دولت اسلامی عراق و شام" ‌ افراد بسياری را که گروگان گرفته بودند، به قتل رسانده اند و بسياری از کودکان "زنده زنده" به قبرهای دسته جمعی انداخته شده اند.
محمود شيعه السودانی، وزير امور حقوق بشر در دولت عراق، به خبرگزاری رويترز گفته است: در کنار کودکان نگون بخت، شماری از زنان نيز بدست تروريستهای "داعش" در اين قبرهای دسته جمعی زنده به گور شده اند.
در این ارتباط "داعش" تهديد کرده بود که اگر ايزدی ها مانند مسيحيان موصل، قرائت اين گروه از اسلام افراطی را نپذيرند، کشته می شوند، پرداخت جزیه و قبول فرامین این گروه نیز یکی از راه های نجات کافران ( از دیدگاه اعتقادیشان ) خواهد بود.
رهایی زن: درمورد فعالیت های که از طرف فعالان زنان در این شرایط صورت گرفته است بفرمایید.
مژگان حاصلی: در این مورد تلاش ها و اعتراض های بسیاری صورت گرفته است اما یکی از نکات قابل ستایش در این مورد حضور افراد و همچنین زنانی است که از میان مردم از سایر نقاط عراق مانند اقلیم کردستان به نجات و یاری آوارگان در کوه ها و بیابان ها رفته اند وهمچنین در مبارزه ی با داعش هستند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر