۱۳۹۳ شهریور ۲۹, شنبه

بازجویانی که خدایی می کنند! (کلوزآپی از اقتصاد مقاربتی)
اپیزود اول "سرزمین بهشتی" :

در سرزمین بهشتی برای دزدان میلیاردی خوشبختانه همه چیز به توصیه های امنیتیِ "قضیه را کش ندهید" ختم به خیر می شود. این توصیه نیز در پرونده ماندگار و تاریخی ۳ هزار میلیارد تومانی که نیمِ بیشتر سیستم بانکی ایران را درگیر رسوایی بزرگ خود کرده بود کاملا به کار آمد.
پس از آن بود که دوستان دور و نزدیک "قضیه" از بانک های صادرات و ملی تا سپه، صنعت ومعدن، سامان و پارسیان را که تا مدتی دچار تشویش ناگهانی افشاگری های اقتصادی بودند را جان دوباره بخشید.
 اما این بار نیز فتوای نجات دهنده در راستای اجرایی سازی "اقتصاد مقاومتی" منجی تمام "قضیه های" کش داده، شد و این ماجرا نیز در کش وقوس دادگاه های نمایشی با سلام وصلوات ختم به خیر گردید.
اپیزود دوم "پاره شدن قضیه" :
اما یکی از کسانی که به لطف دستورات و حمایت های غیبی از این ماجرا روسفید درآمد "حمید پورمحمدی گل سفید" معاون بانک مرکزی بود! وی که از او به عنوان "پدرخوانده سیستم بانکی" ایران یاد می شود و مورد عنایت ویژه ست، ابتدا پس از رو شدن نقشش در چگونگی این "قضیه" بازداشت  و در دادگاه به حبس ابد محکوم شد، در روند دادگاه پس از اعلام کیفر خواست  به آرامی و آهستگی در نهایت با قرار وثیقه آزاد شد اما " قضیه" به همین جا ختم نمی شود.
اپیزود سوم "انتقال قدرت ارتقای درجه":
"حمید پورمحمدی گل سفید" همان مجرمِ محکوم به حبس ابد، این بار پس از تغییر دولت به سمت معاون برنامه‌ریزیِ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور (محمدباقر نوبخت) برگزیده شد.
از نفوذ تاثیرات و اقدامات "پور محمدی"، یکی از پدرخوانده های سیستم اقتصادی ایران می توان به انتصاب ها و انتقال قدرت ها در دایره و شاهرگ های سیستم بانکی اشاره کرد؛ وی بلافاصله یکی از دوستانش به نام "کامل تقوی‌نژاد" را به عنوان مدیرعامل بانک سپه منصوب نمود (بازگشت به پیزود اول؛ بانک سپه جزو یکی از متخلفان دزدی بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی بود).
اپیزود آخر "سرزمین بازجویان خدایی یا خدایان بازجو"
شواهد نشان می دهد که دگرگونی پرونده ها، از بین رفتن مدارک و صدور احکام ماورایی تنها مخصوص جرم های "فیس بوکی" نیست.
"شکربیگی" یکی از بازجویان پرونده ی این اختلاس تاریخی به ناگهان به عنوان مشاور مدیرعامل بانک سپه و رییس حراست این بانک برگزیده شد که براساس شواهد موجود بدون حمایت تمام عیار "پور محمدی" این ارتقا قدرت غیر ممکن بود؛ و این چنین بود که آهسته آهسته مدارک و شواهد به سوی تبرئه پورمحمدی سوق داده شد.
اما این تنها کلوزآپی (نمای نزدیکی) بود از یک درنگ کوچک درشخصیت های هزار لایه "اقتصاد مقاربتیِ" جمهوری اسلامی که تنها ارمغانش برای مردم توصیه ی مقاومت در برابر فشارهای این نوع اقتصاد است چه بسا که با رشد تورم و رکود موجود به زودی ۳ هزار میلیارد تومان نیز به یک رقم طنزگونه تبدیل شود اما فراموش نشود که این قصه (قضیه) ادامه دارد...

مژگان حاصلی 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر