۱۳۹۳ مرداد ۱۶, پنجشنبه

داعش بزرگترین شهر مسیحی‌نشین عراق را اشغال کرد

نیروهای "خلافت اسلامی" ( داعش ) بزرگترین شهر مسیحی نشین عراق را تصرف کرده است.
ستیزه جویان خلافت اسلامی روز پنجشنبه ١٦ مرداد تصرفات خود را در شمال عراق گسترش دادند و شهر "قره قوش" بزرگترين شهر مسيحی نشين عراق را اشغال کردند.
"قره قوش" با حدود ۵۰ هزار نفر جمعیت، در فاصله ۳۲ کیلومتری جنوب شرقی موصل در استان نینوا در شمال عراق قرار دارد.

گزارش خبرگزاری فرانسه از کرکوک، به نقل از جوزف توماس، سراسقف کلدانی کرکوک حاکی است، تعدادی از شهرهای شمال عراق از جمله قرقوش، تل کیف و برطله "از ساکنان اولیه آنها خالی شده و تحت تسلط تندروها قرار گرفته است و ده ها هزار تن از اهالی وحشت زده اين شهرها به سوی کردستان عراق گريخته اند. او وضعيت را "فاجعه بار و غيرقابل توصيف" خواند و خواستار اقدام فوری شورای امنيت سازمان ملل شد.
شورای امنيت سازمان ملل روز سه شنبه حملات "خلافت اسلامی" در عراق را محکوم کرده و در مورد ثبات و امنيت منطقه هشدار داده است. طی دو هفته گذشته این دومین بار است که بیانیه‌ای قوی از سوی شورای امنیت ملل متحد، علیه گروه "خلافت اسلامی" منتشر می‌شود.
گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام، طی ماه گذشته و از آغاز حملاتشان در عراق به پيشرفت‌هايی در خاک آن کشور دست پيدا کرده و توانسته‌اند بخش‌هايی از آن را تصرف کند.
این گروه در اواخر ماه ژوئن اعلام کرد که در مناطق تحت تسلط خود در سوریه و عراق خلافت یا دولت اسلامی تشکیل داده است و ابوبکر البغدادی را خلیفه و رهبر مسلمانان اعلام کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر