۱۳۹۳ مرداد ۵, یکشنبه

محکومیت سراج الدین میردامادی به شش سال زندانپس از دو ماه و نیم بازداشت حکم دادگاه بدوی به سراج الدین میردامادی، روزنامه نگار و فعال اصلاح طلب ابلاغ شد. بر اساس این حکم میردامادی به شش سال حبس تعزیزی محکوم شد.
امروز یکشنبه ۵ مرداد جلسه محاکمه سراج الدین میردامادی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. بنابر حکم بدوی این دادگاه، این خبرنگار به شش سال زندان محکوم شد. این حکم ظرف مدت ۲۰ روز قابل اعتراض است.
پیش از این، در اواخر خرداد امسال نیز حسین نورانی نژاد، فعال سیاسی و عضو جبهه مشارکت که از استرالیا به ایران بازگشته بود نیز به شش سال حبس تعزیری محکوم شد.
پیش از این قرار بود دادگاه او روز ۱۱ مرداد برگزار شود. سراج الدین میردامادی از ۲۱ اردیبهشت ماه در بازداشت به سر می برد و قاضی با آزادی او به قید وثیقه موافقت نکرده است. گیتی پورفاضل وکیل‌مدافع میردامادی بارها تقاضای آزادی او با قید وثیقه را مطرح کرده است اما این درخواست با مخالفت قاضی صلواتی روبرو شده است.
میردامادی در مرداد ماه ۹۲ بلافاصله پس از انتخاب حسن روحانی در مقام ریاست جمهوری، به این امید که وضع تغییر کرده است، به ایران بازگشت. وی در بدو ورود، پاسپورتش توقیف شد و حکم به ممنوع الخروجی اش داده شد و تحت تعقیب قضایی قرار گرفت. او در ۱۸ دی ماه ۹۲ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب حضور یافت و در آنجا به جرم فعالیت تبلیغی علیه نظام تفهیم اتهام شد.
در همین ارتباط چندی پیش پدر آقای میردامادی، در گفت و گو با وب سایت روزآنلاین با تاکید بر اینکه فرزندش به دلیل حسن نیتی که داشت، فریب صحبت ها و وعده های مسوولین برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور را خورد، گفته بود: "قاضی صلواتی تهدید کرده و به سراج گفته با تو چنان رفتاری می کنیم که هیچ کدام از ایرانیان هوس آمدن به ایران را نکنند.
پدر آقای میردامادی که دایی علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است، اندکی پس از صدور حکم بازداشت فرزندش در واکنش به سوالی درباره احتمال درخواست آزادی فرزندش از خامنه ای، گفت: "احتیاجی هم به ایشان ندارم و زندگی ساده خودم را دارم. پسرم هم مسوولیت کارهایش برعهده خودش است و هیچ جرمی مرتکب نشده است. اصلا سراج هم توقع ندارد من به شخص آقای خامنه ای رو بیندازم. اما نکته مهم این است که ما با این نسبت نزدیک مان این شرایط مان است، وای به مردمی که چنین نسبتی ندارند و چقدر فشار و ظلم و ستم بر آنها زیادتر است."
سراج‌الدین میردامادی پیشتر در روزنامه‌های جهان اسلام، توس و حیات نو فعالیت می‌کرد و عضو اسبق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت است. وی در سال‌های ۷۸ تا ۸۱ معاون مدیرکل انتخابات وزارت کشور دولت محمد خاتمی بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر