۱۳۹۳ تیر ۱۲, پنجشنبه

گزارشگران بدون مرز، قوه قضاییه ایران را آلت دست سپاه و وزارت اطلاعات خواند
سازمان گزارشگران بدون مرز، با انتقاد از تدوام روند بازداشت روزنامه‌نگاران در ایران، گفت: "دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به آلت دست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ماموران وزارت اطلاعات تبدیل شده است".
در بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز که در یازدهمین سالروز کشته شدن زهرا کاظمی عکاس و خبرنگار کانادایی ایرانی تبار در زندان اوین منتشر شد، این سازمان بار دیگر نهادینه شدن مصونیت از مجازات در ایران را محکوم کرد.
در این بیانیه گزارشگران بدون مرز یادآور می‌شود که هنوز آمران و عاملان قتل روزنامه‌نگاران منتقدی چون ابراهیم زال زاده، مجید شریف، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده و پیروز دوانی، زهرا کاظمی، وبلاگ‌نویس جوان امیدرضا میرصیافی، علیرضا افتخاری، هاله سحابی، هدی صابر و ستار بهشتی از مجازات مصون مانده‌اند.
در این بیانیه آمده است که "نه تنها رییس قوه قضاییه ایران به احیای حقوق عامه و گسترش عدل اعتنایی ندارد، بلکه قضات دادگاه‌ها گوش به فرمان بازجویان سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات هستند و با عدم مجازات متجاوزان به حقوق مردم و مسوولان و مباشران شکنجه و جنایت، باعث تجری آنان در اعمال خشونت در جامعه و به‌ویژه در زندان‌ها شده است".
گفتنی ست دستگاه قضایی جمهوری اسلامی رکنی مستقل نیست و بنا بر اصل صد و ده قانون اساسی، رییس آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی برگزیده می‌شود. در تاریخ یکم تیرماه ١٣٩٣، علی خامنه‌ای برای پنج سال ریاست محمد صادق آملی لاریجانی بر این دستگاه را تمدید کرد.
بیانیه سازمان گزارشگران بدون مرز در ادامه به نمونه‌هایی از بازداشت‌های اخیر روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای در ایران اشاره می‌کند از جمله صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد و هفته‌نامه تجارت فردا، ریحانه طباطبایی، خبرنگار سابق روزنامه شرق، مهدی خزعلی، نویسنده وبلاگ باران و اعضای وب سایت نارنجی که اخبار حوزه فن‌آوری اطلاعات را پوشش می‌دادند.
در پایان این بیانیه هم از ادامه‌ی آزار مقامات قضایی و امنیتی علیه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران در زندان گفته شده و آمده است: "مسوولان زندان و دستگاه قضایی در همراهی ماموران امنیتی به ندرت با حق قانونی مرخصی استعلاجی زندانیان بیمار و انتقال آن‌ها به بیمارستان موافقت می‌کنند.
از این میان حسین رونقی ملکی، محمدرضا پورشجری، مصطفی دانشجو، آرش هنرور شجاعی، حمیدرضا مرادی، محمد داوری، محمد صدیق کبودوند، سعید متین پور، افسین کرم پور و کیوان صمیمی بهبهانی نیاز فوری به درمان ضروری در خارج از زندان دارند.
همچنین در این گزارش وضعیت سعید متین پور فعال ملی و روزنامه نگار آذربایجانی نیز نگران کننده توصیف شده است.
این سازمان پیش از این در یکی از آخرین اطلاعیه‌های خود تاکید کرده بود که ایران یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.
پیشتر احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل، در آخرین گزارش خود که در ماه مارس ۲۰۱۴ منتشر کرد، وضعیت حقوق بشر را در ایران نگران کننده خوانده بود.
وی بارها تاکید کرده بود: که در سال ۲۰۱۳ بازداشت‌های خودسرانه همچنان ادامه داشته است و با روی کار آمدن روحانی وضعیت حقوق بشر در ایران بهبود نیافته است.
در همین ارتباط بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز بعد از روی کار آمدن روحانی تصریح کرده بود حسن روحانی نتوانسته کارزاری را که برای بهبود حقوق بشر وعده داده بود به پیش ببرد.
اما با وجود هشدارهای بین المللی مبنی بر نقض گسترده حقوق بشر در ایران، حکومت جمهوری اسلامی ایران همواره اتهام نقض حقوق بشر را رد می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر