۱۳۹۳ تیر ۳۰, دوشنبه

صدور حکم سنگسار برای یک مرد ۳۲ ساله در قائمشهر
رییس دادگستری قائمشهر، از صدور حکم یک بار اعدام و یک بار سنگسار برای یک مرد ۳۲ ساله خبر داد.
جواد برهانی، اتهام‌های این مرد را جرایمی از جمله زنای محصنه، تجاوز به عنف، نگهداری انواع سلاح، نگهداری مشروبات الکلی و تجهیزات ماهواره‌ای اعلام کرده‌است.
به گفته وی، " بررسی پرونده این شخص را می توان از مهم‌ترین اقدامات دادگستری قائم‌شهر دانست که از سال گذشته در دادگاه کیفری استان مطرح شده بود."
مجازات سنگسار در حالی مجددا به عنوان یک حکم صادر می‌شود که سال گذشته بیشتر نمایندگان مجلس با حذف حکم سنگسار موافقت کرده بودند و این لایحه برای تصویب نهایی به شورای نگهبان فرستاده شده بود.

در همین ارتباط محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس نهم امروز شنبه ۲۸ بهمن‌ماه سال ۹۱حذف مجازات سنگسار از قانون جدید مجازات اسلامی را به دلیل "بازتاب‌ها و انعکاس مغرضانه بین‌المللی" عنوان کرد و گفت: "این حکم ( سنگسار ) حدی است از حد الهی و کسی نمی‌تواند آن را به طور کامل حذف کند و آنچه اتفاق افتاد فقط از قانون مجازات اسلامی حذف اما در قانون شرع همچنان وجود دارد".
وی با بیان این‌که قانون جدید مجازات اسلامی اکنون در شورای نگهبان است و پس از تصویب نهایی ابلاغ می‌شود، افزود: "حکم سنگسار مصداق نادر است و تنها در یک مورد برای زنای محصنه و برای زن اجرا می‌شود".
به گفته سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، "ما در تمام سال‌های پس از انقلاب اجرای این حکم را یا اصلا نداشته‌ایم یا بسیار نادر بوده است به همین دلیل اصراری نبوده که حتما در قانون مجازات اسلامی مجازات رجم آورده شود."
این در حالی است که بر پایه آمار کمیته بین‌المللی علیه سنگسار و اعدام در میان سال‌های ۱۹۸۰ تا ژوئیه ۲۰۱۰، به‌طور رسمی ۶۹ مورد حکم قضایی سنگسار صادر شد که از میان آن‌ها،۲۱ مورد به اجرا در آمد و ۱۵ مورد نیز در ‌‌‌نهایت با تبرئه متهمان اجرا نشدند. در این فهرست، به اجرای ۱۰۹ مورد سنگسار اشاره شده بود.
بعد از انتشار اخباری درباره حکم سنگسار سکینه آشتیانی در سال ۸۹، این نخستین بار است که رسانه‌های ایران از صدور حکم سنگسار خبر می‌دهند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر