۱۳۹۳ مرداد ۵, یکشنبه

نامه احمد توکلی به روحانی درباره پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی

احمد توکلی پس از رای دیوان محاسبات درباره پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی و اظهارنظر دو عضو کابینه در این باره به حسن روحانی نامه نوشت.
توکلی در این نامه خطاب به روحانی می‌گوید: جنابعالی حقوقدان هستید و معنای الفاظ به کارگرفته شده در حکم دیوان محاسبات بر شما روشن است؛ مگر امتیاز ویژه غیر از رانت است که در ماده ۵۲ مذکور ممنوع شده است؟ یا اگر دولتی‌ها امر ممنوعی را مرتکب شوند، تخلف نکرده اند؟ اساسا تا دادستان احراز تخلف نکند، تعلیق چه معنا دارد؟

توکلی در ادامه می افزاید: "حرف من دو چیز بیشتر نبود: درباره رانت اول مابه‌التفاوت را از وی مطالبه کنید و درباره دومی، چون آنچه در تفاهم نامه کذایی آمده، امر معقول و مفید به حال کشور، تاجر، تولیدکننده و مردم است آن را تعمیم دهید تا از حالت امتیاز ویژه و رانت اعطایی خارج شود و قانون هم نقض نگردد. این تفاهم‌نامه به طور سرانگشتی بین ۳۵۰ - ۴۰۰    میلیارد تومان از طریق حذف جریمه تاخیر تخلیه، ندادن هزینه انبارداری و بازدهی گردش سرمایه، رانت برای آن تاجرخاص فراهم می‌ساخت. این غیر از رانت پنهان حاصل از انحصار است".
وی ادامه می دهد: "بيش از یک ميليون و ۱۵۰ هزار تن انواع کالاهای اساسی متعلق به ۳۰ شرکت، در انبارهای گمرک رسوب کرده و ضروری است هرچه سریع تر ترخيص گردد، باز هم می‌توانند برای دفاع از رانت‌خواری، تهی بودن انبارها را بهانه کنند؟
توکلی در این نامه می گوید: " من حیران بودم که در برابر آن همه سند و مدرک چرا برای اصلاح رانت‌بخشی کاری نمی‌کنند، بعد از آن اصرار تعجب آمیز در حل نکردن مشکل و تحمیل این همه هزینه بر کشور، و بعد از اثبات رانتی بودن آن اقدامات نزد دادستان، این همه اصرار در دفاع از رانت‌بخشی و رانت‌خواری در باره دولت شائبه ایجاد می‌کند.
بسیار شگفت آور است که چرا در دولتی آن همه به مبارزه با رانت خواری اهتمام نشان می دهد، از چنین مصداق روشنی آن هم در بازار کالای اساسی که به قوت مردم و امنیت غذایی کشور مربوط است، چشم پوشی می شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر