۱۳۹۳ تیر ۲, دوشنبه

پیکر ریچارد فرای "سوزانده شد"
جسد "ریچارد فرای" ایران شناس معروف آمریکایی بالاخره پس از هفتاد و سه روز انتظار برای دفن در ایران، به درخواست خانواده وی، سوزانده شد.
خانواده ریچارد فرای تصمیم گرفتند پیکر او را بسوزانند و دیگر چشم‌انتظار رسیدن پاسخی از ایران ننشینند. این ایران‌شناس آمریکایی وصیت کرده بود در کنار زاینده رود دفن شود. تقاضای او با مخالفت محافل تندرو در ایران روبرو شد.


تورج دریایی٬ استاد تاریخ ایران و جوامع فارسی‌زبان دانشگاه ارواین کالیفرنیا و از همکاران ریچارد فرای روز دوشنبه٬ سوم تیرماه٬ گفت: "دو هفته پیش٬ خانواده پروفسور فرای پس از ۷۳ روز انتظار برای رسیدن خبری از ایران و دادن اجازه برای دفن پیکر این ایران‌شناس در این کشور٬ بالاخره تصمیم گرفت پیکر او را بسوزاند". وی افزود: "نمی‌داند خانواده فرای تصمیم دارد با خاکستر او چه کند".
ریچارد نلسون فرای٬ بنیانگذار مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروراد و نخستین صاحب کرسی ایران‌شناسی در این دانشگاه٬ هفتم فروردین‌ماه در سن ۹۴ سالگی در بوستون آمریکا درگذشت. او دارای خانه‌ای در اصفهان بود و وصیت کرده بود که در کنار زاینده‌رود، نزدیک آرامگاه پروفسور آرتور پوپ، شرق‌شناس نامدار و همسرش دفن شود.
فرای کتاب‌های متعددی در زمینه‌ی تاریخ، فرهنگ و زبان و ادب ایران نگاشته و ده‌ها مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی منتشر کرده بود، از جمله کتاب‌های "ایران بزرگ: ادیسه قرن بیستم"، "تاریخ ایران باستان"، "دوران طلایی ایران" و "میراث باستانی ایران".
او از بنیان‌‌گذاران مرکز ایران‌شناسی دانشگاه کلمبیا در نیویورک و مرکز مطالعات ایرانی در تهران بود. فرای پیش از انقلاب در دانشگاه شیراز تدریس می‌کرد و عضو هیات امنای این دانشگاه بود.
کاظم موسوی بجنوردی، رییس مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی از حسن روحانی، وزیر امور خارجه، و استاندار اصفهان خواست تا اجازه حمل پیکر ریچارد فرای به ایران و دفن آن در کنار مزار آرتور پوپ در شهر اصفهان را صادر کنند. اما این تقاضا هرگز عملی نشد. در این مدت اما اعتراض‌هایی هم علیه این وصیت ریچارد فرای در ایران صورت گرفت.
اواخر فروردین‌ماه محمدتقی رهبر٬ امام جمعه اصفهان٬ آقای فرای را "زباله غربی" توصیف کرد و گفت پیکر وی نباید در اصفهان به خاک سپرده شود. همان زمان ده‌ها تن که خود را "امت حزب‌اله" معرفی کرده‌اند نیز با راهپیمایی در اصفهان تهدید کردند که اجازه دفن پیکر ریچارد فرای در اصفهان را نمی‌دهند.
علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی٬ ۲۹ فروردین‌ماه گفته بود که دولت حسن روحانی تعهدی نسبت به اجرای وصیت ریچارد فرای ندارد و افزوده بود که دولت یازدهم وصی آقای فرای نیست و هر کس وصی او است٬ خودش به این وصیت عمل کند.
حالا از پیکر فرای تنها خاکستری باقی‌مانده است. "ایسنا" نوشته است: "پرونده‌ی دفن فرای در ایران شاید با سوزاندن پیکر او بسته شد؛ اما پرونده‌ی بی‌وفایی مسوولان ایرانی در عمل به عَهد خود و جامه‌ی عمل پوشاندن به آخرین خواسته‌ی کسی که سال‌های زیادی از عمرش را در راه شناختن و معرفی کردن ایران گذاشت، همچنان باز است".

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر