۱۳۹۳ اردیبهشت ۱۱, پنجشنبه

دستگیری گسترده فعالان کارگری در تهران
۲۵ تن از فعالان کارگری روز پنجشنبه توسط ماموران امنيتی بازداشت شده اند.
طبق گزارش های رسیده حداقل ۲۵ تن از فعالان کارگری روز پنجشنبه در مقابل وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی و پايانه آزادی تهران توسط نیروی انتظامی و لباس شخصی ها بازداشت شده اند.
از سوی دیگر تعدادی از اعضای سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که در حال پخش شیرینی بین مردم در ترمینال آزادی بودند دستگیر شدند.
تجمع اعضای سندیکای رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مناسبت روز جهانی کارگر در پایانه آزادی تهران، به علت حمله نیروهای امنیتی و یگان ویژه نیروی انتظامی انجام نشد.
داوود رضوی، از فعالان سنديکايی در تهران اعلام کرد که حسن سعيدی، مرتضی کمساری، وحيد فريدونی، محسن حسينی تبار، رضا نعمتی پور، ناصر محرم زاده، رسول طالب مقدم، علی پور کريمی، بهرام اکبری، عليرضا توسلی، کيومرث الفتی، اکبر نظری، محمد سالاری و عليرضا قاسمی از ديگر فعالان و رانندگانی هستند که در پايانه آزادی تهران بازداشت شده اند.
شاهدان عینی می گویند نیروهای امنیتی در حالی که آقای ابراهیم مددی جعبه شیرینی در دست داشت و به مردم تعارف می‌کرد به او حمله کردند، او را کتک زدند و شیرینی‌ها را زیر پاهایشان له کردند. بعد هم او را سوار ون پلیس کردند و همراه دیگران بردند.
همچنین گزارش‌ها حاکی است جعفر عظیم زاده و جمیل محمدی دو فعال کارگری شب گذشته در آستانه روز کارگر اول مه با هجوم ماموران امنیتی به خانه‌هایشان دستگیر شدند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران و به طور معین اعضای دستگیرشده آن، از مدت ها قبل اقدام به جمع‌آوری طوماری اعتراضی به تصویب دستمزدهای زیر خط فقر، بیکاری و گرانی کرده اند که نام طومار راچهل هزار امضایی انتخاب شد.
داوود رضوی این فعال کارگری با اشاره به سخنان امروز حسن روحانی در مراسم روز کارگر در خصوص فعالیت بیشتر تشکل‌های کارگری گفت: "این یک شعار است، یک روز مال کارگر است، ببینید چه برخوردی شد، حتی تحمل شیرینی پخش کردن و قطعنامه خواندن نداشتند، مگر این تعداد راننده می‌خواست در پایانه چه کاری انجام دهد و اصلا اجازه تجمع ندادند."
اين بازداشت ها در شرايطی صورت گرفته است که ماده ۲۰ اعلاميه جهانی حقوق بشر می گويد:‌ هر انسانی محق به آزادی گردهمايی و تشکيل انجمن های مسالمت آميز است.
بیشتر کارگران خواستار دادن مجوز برای اجتماع از وزارت کار شدند که این وزارت از دادن مجوزبه کارگران خوداری کرد و دلیل آن را سخنرانی حسن روحانی در روز کارگر بیان کردند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر